Jarní statistika

by Alena 8. dubna 2018 22:51

Vyndali jsme kohouty, i když míza ještě pěkně teče. Ve čtyřech várkách (každá z nich je celodenní záležitost) jsme vyvařili kolem 800 litrů mízy a získali cca 12 litrů sirupu (pro představu o výtěžnosti ;-). Je čas dělat i něco jiného.

Zeleninu pro naši rodinu pěstujeme na cca 700m2, na několika místech a v terénu velmi náročném (málo prostoru, svažitost), Hynek chce půdu zpracovávat téměř výhradně koňskou silou (+ tou lidskou), takže se tu točíme s kobylkou na pětníku a vyvádíme psí kusy ... a představujeme si jaké to asi je mít pole na rovině a s dostatkem místa kolem (kde jedete rovně třeba i víc než 15 metrů a kde se dá bez většího přemýšlení otočit) hmm, nojo, asi jiná báseň. Ale zato budeme všichni zoceleni ;-). A když to jen trochu jde, tak nás to baví. 

Dobahnili jsme. 13 živých jehňat (7 beránků+6 jehniček). Jeden asistovaný těžší porod (příliš velké mládě (7kg) v nestandardní poloze) s dobrým koncem. Přijatelné porodní ztráty ve dvou případech mnohačetných vrhů (mrtvě narozené trojče + dvě čtyřčata). Jehňata vitální a pěkná.

 

5 kůzlat - vzhledem k tomu, že si letos chceme nějakou kozenku nechat na doplnění/obnovu stáda, připustili jsme kozy kvalitním plemenným kozlem a doufali, že se nenarodí samý kozlík. Výsledek výrazně předčil očekávání, všechna kůzlata jsou samičky. Tudíž předesílám - máte-li někdo zájem o dojnou kozu (bezrohou čistokrevnou českou krátkosrstou, byť bez PP) po osvědčených rodičích (dobré dojnice, zdravé, pohodové porody), bude jich pár na výběr. 

Velikonoce za námi a konečně i pěkné jarní počasí. Vejce u nás vypadala jako z Tate Modern, na tradiční pojetí chyběl čas, trpělivost i zručnost, zato takhle jsme se na nich vyřídili všichni, od nejmenšího po největší.

   

Letošní zima svědčila jarním efemeroidům, těm původním i těm sudetským obyvatelstvem introdukovaným, takže všude samá bledule a narciska (v závěsu sasanky, křivatce, orseje, dymnivky ...). Kvetou dříny, včely lítají, saláty ve skleníčku se zelenají (bohužel je spásáme rychleji než dorůstají), sazenice vypadají utěšeně. Zelená kanářice sedí na vejcích. 

 

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů