Z fotoarchivu

by Alena 22. října 2015 09:41

Poslední týdny moc nefotím. Ne, že by nebylo co. Přede dveřmi se v noci scházejí tajemní mloci, krajina zahloubaně vykukuje z mlhy, stádo ovcí na podzimní pastvině konkuruje malebností těm z Highlands, listy září. 

Ale foťák je trochu nemocnej a zrovna nějak chybí zápal pro věc. A to byla doba, kdy jsem foťák téměř nepustila z ruky. Jenže těch rukou se nějak nedostává.

Představte si - s dětmi v sadu. A náhle, krásná ještěrka! Takže: pustit Alfreda, chytit ještěrku, vytáhnout foťák. Držet ještěrku, foťák, trochu i Alfreda. Fotit a poučovat (ehm) děti o ještěrce. Ale, ale, ještěrka se zlobí. Nelíbí se jí to držení. Nebo to poučování. Ale, ale, ještěrka se zakusuje Alfredovi do prstu! Matka přestává fotit i poučovat, odhazuje foťák, následně ještěrku, chytá Alfreda. Věci se dostávají do rovnováhy, vše je opět v pořádku. 

    

    

P.S. Ne, vyfotit ještěráka visícího Alfredovi z prstu jsem nestačila, mateřský pud zafungoval a sundat líté zvíře ze synkova prstu se v tu chvíli zdálo o něco přednější :-).

Brr

by Alena 13. října 2015 22:36

Babí léto v trapu. Zčernalé stvoly přemrzlých jiřin, ostálek a hortenzií dodávají zahradám hřbitovní atmosféru. Plíživou ponurost už nezahání ani odpolední slunce ani skvostné barvy v korunách javorů. Snad jsme se tou nádherou nasytili a nabažili do zásoby, i na ty dny studené, blátivé a šedé. 

Kopec je zanořen do nehybné mléčné mlhy, hustě mží a ven jde jen ten, kdo musí. A to pán domu musel, aby se popasoval s dvěma prasaty na prodej. Maso všude. V chodbě vyzývavě čekají bedýnky rajčat, koš lilků, dýně a poslední nepřemrzlé cukety. U stodoly jablka na další moštování, červené zelí, ořechy. Ale popořadě, na všechno dojde. 

Zvládejte. A zatopte si.

Jeden den deštivý

by Alena 8. října 2015 22:51

Já nevím, jak na vás leze podzim, ale u mě se nutnost častějšího pobývání v domě projevuje puzením třídit a organizovat, ukládat, vyhazovat a vše možné doma obmýšlet a vylepšovat. Dům je po letních měsících dosti opoužíván, lépe řečeno značně zaneřáděn. Počet třináctých komnat, do kterých byly nejrůznější věci zandávány, zasouvány či zahazovány (nikoli zaklízeny), přesáhl mez, kdy lze ještě s nadhledem žertovat o organizovaném chaosu, tak jako tak vzrůstající entropii či kreativním prostředí. Proč chodit kolem horké kaše, místy je tu zkrátka binec. Jenže zkuste si to! Život s rodinou na hospodářství, toť neustávající a jen z části kontrolovaný pohyb hmoty živé i neživé. Chjo.

A tak to zkouším znova a znova, tu a tam kousek ubojovat a uspořádat, najít věcem místo, na kterém by jim bylo dobře. A protože mi k tomu nejspíš chybí nějaký ten gen či buňky, tak to nejde snadno. Navíc, kde začít? Kam hned nepřijdou všechny ty malé i velké nenechavé ručičky (ťapky, pracky, kopýtka)?

A tak to tady veřejně píšu, mám uklizeno ve špajzu. Parádně. Teď doufám v rychlý návrat babího léta, aby se téma podzimního znovuosídlování domácnosti ještě o trochu odložilo. 

Ať je i u vás hezky.

Nabízíme med a maso

by Hynek 4. října 2015 12:00
MED

Letošní sezóna byla velmi dobrá pro naše včelstva a proto Vám můžeme nabídnout med.

Je to med z celého roku, tedy smíchaný jarní květový a letní lesní – medovicový. Podle našich předchozích zkušeností zůstává dlouho tekutý, málo krystalizuje do tuhé formy. Co se týče zastoupení toho z čeho je, tak je to asi hodně malina a ostružina, ze stromů lípa a javor.

Včely jsou pouze na našich pozemcích v horních Kateřinkách, rozhodně se tedy nedostanou k ničemu, co bylo nějak stříkáno nebo jinak ošetřeno.

Rádi bychom přebytky medu prodali v relativně krátkém čase, takže upozorňuji na to, že v zimě už budeme mít jen med pro nás - pokud máte zájem, objednávejte na celý rok, medu se nic nestane, pro skladování nemá žádné zvláštní podmínky.

Med prodáváme v velkých medových lahvích, je to cca 950 gramů, za 165 Kč.

 

MASO - je již vyprodáno, 3 čuníci určení na prodej jsou již zamluveni

Nabízíme na prodej maso z našich čuníků - kanadských pastevních prasat.

Preferujeme prodej vždy poloviny nebo celého prasete, samozřejmě rozbouraného na základní druhy masa.

Dostanete tedy popsané balíčky jednotlivých druhů masa (kýta, kotlety, apod.).

Jedná se menší plemeno prasat, váha jatečního kusu je cca 60-70 kg, tedy v případě poloviny máte k dispozici cca 20-25 kg masa a sádla.

Prodáváme prasata za cenu v živé váze, cena je 60 Kč za kg živé váhy.

Koncem října budeme dělat i domácí zabíjačku. Nabízet budeme jitrnice, jelita, tlačenku, vyškvařené sádlo a o něco později i klobásy. Kdo byste měl zájem o něco z toho, dejte nám předběžně vědět, ať zhruba víme kolik toho máme dělat.

Jako prase v ječmeni

by Alena 3. října 2015 23:15

Rotace prasátek na našem hospodářství je dobrým příkladem fungující praxe.

Na jaře odcházejí přežvýkavci z ustájení na pastviny a většina prasat je převedena z prasečího výběhu do stodol, aby tam zpracovala vysokou podestýlku. Pozdě v létě je v tu dobu již prázdný prasečí výběh zrekultivován, letos například oset ječmenem. Poté se do výběhu opět dostanou prasata, a prasečí ohrada se později rozšíří i na jednu z přilehlých zahrad, kde je tak postaráno o prokypření půdy a likvidaci plevele. Stodoly jsou vykydány (pasivum?, ehm) a čekají na milé přežvýkavce, kteří budou před zimou staženi z pastvin. 

Vysoká podestýlka zpracovaná prasaty se kydá výrazně snadněji, navrch má z velké části podobu kyprého kompostu. Rytí prasat v podestýlce lze údajně podněcovat i tím, že do podestýlky (v době, kdy jsou na ní přežvýkavci) občas rozhodíte pár hrstí kukuřice, kterou pak prasata v různých vrstvách podestýlky nalézají a jsou tak motivována k dalšímu rytí. U nás se ryje i bez motivace ;-). 

    

Pro úspěšnou rotaci je nutné zvážit i to, zda jste schopni zvířata bez obtíží mezi jednotlivými stanovišti přehánět, a jak se vám do plánů podaří zakomponovat nutnost oddělování samců a samic, termíny připouštění, porodů březích sviní, termíny odstavů a porážek. 

Říjen je tu

by Alena 1. října 2015 23:48

Noc, v sednici hřejí kamna.

Předevčírem v noci první mrazíky - zatím nechaly na pokoji pohanku, okurky i dýně, uvidíme na jak dlouho.

Přes den zatím baboletní krása, jen ráno to zebe. Jako na potvoru nemůžu najít žádné dětské rukavice. A to bych řekla, že tenhle dům musí být plný dětských rukavic. Hm.

Je to přepych, na počátku října mít stále čerstvé salátovky, alespoň za něco vděčíme letošnímu suchu - za absenci plísní a delší sklizeň okurek, rajčat, lilků. Čínské zelí, zimní pórek, kadeřávky - druhá trať také pěkně roste a využívá slunečných dnů.

Do stáda ovcí vpuštěn beran. Podzimní práce se hlásí pěkně popořádku - brambory - švestky - zelí - moštování - kydání.

 

Jen hub je u nás zatím málo, chjo, snad jejich čas ještě přijde, jinak bude (nejen) bramboračka tuto zimu o něco chudší. Až dojdou ty loňské. 

 

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů