Do toho s Odvahou

by Alena 8. září 2014 01:10

    

Zatím bez komentáře. Času není nazbyt. Ale je to paráda. 

 

Výlet

by Alena 8. září 2014 00:57

Výlet. Výjezd. Vlakem. Výborný. 

    

S čím máme co do činění aneb s kůží na trh

by Alena 7. září 2014 23:51

Počátkem roku jsme se, po krátké konzultaci s Petrem Kavanem, autorem užitečné stránky kozeluzstvi.czpustili do činění telecí kůže. Jeden by neřekl, jak je taková kůže z telete rozměrná, těžká, tlustá a navrch "za syrova" poměrně nevábná věc. Po pracném mízdření a vydatném nasolení nám dosti dlouho zdobila (ehm) sklepní prostory našeho obydlí a vyčkávala na dobu příhodnější k dalšímu zpracovávání. Ta přišla a málem by i minula, takže jsme se museli odhodlat k činu. Kůži, tedy správněji kožešinu, jsme vyprali a šup s ní do pořádné kamencové lázně k samotnému činění. Teď, po krátkém osychání, přišla doba na měkčení, po mízdření druhé dosti svízelné činnosti, snad vytrváme.

   

Děti rozhodly, že z kůže bude pěkná předložka před postel ;-), a my, jakožto správní rodiče ve vleku dětských přání, (se) činíme. 

Pozdněletní

by Alena 7. září 2014 22:21

Teplé dny a noci prokládané dny s mrholením a rány, kdy už zebe. Záplava leča, poslední sklízené nakládačky, vůně sušených hub, mouchy pod lustrem - klinické příznaky pozdního léta.

Už jen pár neděl a nám i zvířatům se odlehčí od koloběhu dojení, stádo půjde blíž k domu, k bahnicím pustíme berany. Zahrada a pole odevzdají to, co na nich ještě zbývá - žito, brambory, zelí ruku v ruce s mrkví, cibulí, fazolemi a řepami. To všechno zpracovat a uskladnit ... a pak už jen sledovat, jak nám roste růžičková kapusta, pórek a čínské zelí a vyhlížet první sníh. Ne, vlastně se ještě přestaví a vykydá stáj. Se vykydá? To se jen tak říká. Udělá se dřevo (ten samý případ). Pár restů, tu a tam něco dostavit a poopravit. Možná ještě pozdní otavy. Nějaký ten výjezd za vzdálenými blízkými. A prasátka se narodí. A jinak už do podzimka skoro nic. Takže vlastně pořád něco :-). 

Uplynulé dny ve znamení rozruchu kolem zabíjaček a poklidu kolem sběru borůvek a hub - moc příjemné procházky po lese s nadšenými sběrateli. Jen si to co nejvíc užít a co nejméně padat na ústa. 

    

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů