Povídejte jim!

by Alena 25. srpna 2014 22:57

Když jsem před pár dny otáčela list na kalendáři (ano, vím, že už je téměř konec srpna!), připomnělo mi to něco, o čem se sem chystám napsat již dlouho. Inspirační kalendář Markéty Kotkové visí v kuchyni už od roku 2011, ale podobně jako její litografie či obrazy, se i kalendář u nás doma nějak zabydlel a těšit oko ještě nějakou dobu bude. 

A právě Markéta Kotkové se nedávno podílela na projektu, který stojí za zmínku a pozornost. 

Vlasta Jirásková, dula, laktační poradkyně, lektorka, autorka a vůbec zkrátka zajímavá (navrch aktivní a akční) žena, napsala a vydala knihu pro děti a rodiče Povídej mi, jak jsem se narodil/a 

Kniha je to krásná na pohled a něžná na přečtení, a jak název napovídá, vypráví (dětem) o tom, jak lidé přicházejí na svět.

   

Mluví o lásce (partnerské i rodičovské), vztahu (k lidem i k životu), milování (fyzickém i tom tělo překračujícím), radosti a napjatém očekávání, citech a pocitech a hlavně, hluboce lidsky a věrně o porodu a zázraku zrození. 

A to je zázrak, u kterého jsme byli všichni, který se nás týká a dotýká, který je pro nás pro všechny důležitým a často určujícím a právě proto by měl být tématem, o kterém si povídáme i s dětmi. 

Ve Vlastině knížce sice chybí porodní sál, tým lékařů v rouškách i přístroj co dělá píp, zato však obsahuje srozumitelné a s vhledem a porozuměním podané sdělení, že porod je přirozený proces, fyzické (byť fyzicky náročné) završení toužebně očekávaného spění. 

Tahle Vlastina citová (i finanční - kniha vyšla vlastním nákladem) investice, podpořená krásnými a hloubku majícími ilustracemi Markéty Kotkové, stojí za opakované přečtení. A tak, protože se mě, jakožto ženy a matky, téma porodů (a literatury pro děti!) týká, tuhle knížku doporučuji. Povídejte jim.

P.S. Knihu můžete sehnat například na webových stránkách jakjsemsenarodil.cz

Chybí mi pět, a vám?

by Alena 18. srpna 2014 23:41

Za poslední měsíc u nás bylo 33 lidí - tedy počítám jen ty, kteří nocovali. Stodola je ze dvou třetin postavená a pokračuje se. K tomu okurková sezóna ve smyslu usilovného sklízení, zavařování a jiného zpracovávání. Mlékaření, sýraření, vaření, děti, zvířata, zahrada, pole. Bedýnkování. Tu a tam nějaký výjezd nebo jiná akce. Nepíšu sem, byť bych chtěla, nestíhám. Tuhle jsem to počítala, chybí mi 2 hodiny pro děti, 2 hodiny pro partnera a hodina na nějaké mé projekty jiného charakteru :). Celkem pět hodin. Tedy každý den, samozřejmě. 

Jak neskromné, 

jak nepokorné. 

Máme se dobře.

7. biobedýnka 2014

by Alena 1. srpna 2014 09:34

v bedýnce: 

patison

fenykl

mangold

žlutá mrkev

cuketa

polní okurka

zelené fazolové lusky

česnek

mochyně peruánská

první polní rajčata

Sedmá bedýnka, opakovaně pršelo, což se projevuje především na čistotě sklízené zeleniny. Začínají dozrávat první polní rajčata, proto v bedýnce najdete jejich malou ochutnávku. Vedle fenyklu je v bedýnce také žlutá "polévková" mrkev, méně sladký a nyní postupně znovu objevovaný předchůdce sytě oranžových dnešních odrůd mrkví. Protože Karel Tachecí rád zkouší i nové druhy zeleniny či ovoce, najdete v bedýnce na ochutnání také poměrně neobvyklé plody - mochyni peruánskou, někdy nazývanou třešeň inka. Nezapře svou příbuznost s ozdobnými lampiónky mochyně zvané židovská třešeň ani příbuznost s rajčaty. Jíst ji můžete jen tak či v ovocných salátech a jiných pochutinách. 

mochyně peruánská

5. a 6. biobedýnka 2014

by Alena 1. srpna 2014 07:56

Pro doplnění obsahy 5. a 6. biobedýnky:

5.biobedýnka (bez fotky)

pór

polní salátová okurky

cukety

fenykl

bílá ředkev

černá ředkev

vodnice

hrách lusky

mrkev

6.biobedýnka

červené brambory

černá ředkev

vodnice

kedluben gigant

mangold

cukety

polní okurky

česnek

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů