PF 2014

by Hynek 31. prosince 2013 19:20

Zákon o oběhu osiva a sadby

by Hynek 24. prosince 2013 00:31

Alena mne dnes během balení vánočních dárků upozornila na probíhající petici za změnu nového návrhu EU o "produkci rozmnožovacího materiálu rostlin", lidově semínkový zákon, a chtěla po mně, abych se na to podíval a řekl jí co nám tedy hrozí.

Při zkoumání jsem vycházel z kompletního textu návrhu, jak je přístupný v českém jazyce na stránkách komise, a dále z českého platného Zákona o oběhu osiva a sadby, a z textu petice.

Zásadní pro mne v novém návrhu je to, že již v prvním textu říká, že se nijak netýká produkce osiva pro vlastní potřebu a není mi zcela jasné, proč se autoři petice snaží do něj dostat jakékoli zmínky o pěstování vlastního osiva. Návrh dále jasně definuje jaká semena je možno produkovat zcela mimo jeho působnost, tedy semena určená pro směnu mezi malopěstiteli a dále pro členy organizací a sítí pro konzervaci genetických zdrojů. Tato ustanovení podle mne dávají dostatečný prostor pro práci se speciálními odrůdami, tak jak to v Čechách dělá třeba Genegel, a to zcela mimo režim zákona.

Naproti tomu musím říct, že jsem podobné ustanovaní o pěstování v malém NENAŠEL v aktuálně platném českém zákoně o osivu! Podle platného zákona nelze v ČR uvádět do oběhu "neuznané" osivo, podrobnosti viz zákon. Ano, můžeme se bavit, co by se posuzovalo jako uvádění do oběhu, ale zákon výslovně stanoví, že se jedná i pouze o nabízení osiva.

Ostatní technické detaily zákona nedokáži posoudit, je možné, že přinese nějakou administrativu pro menší komerční pěstitele osiva, ale ti ji již teď absolvují s českými úřady podobnou. Že by se však jednalo o zpřísnění toho aktuálně platného českého zákona se nedomnívám.

Osobně mi zákony Evropské unie přijdou často na lepší urovni než zákony české, jsou často i mnohem benevolentnější, tedy alespoň do doby než je dostane do ruky český úředník. Právě evropské zákony umožnily například mnohem snadnější výstavbu zpracoven mléka než původní české zákony.

Také je potřeba rozlišovat evropská nařízení, což jsou zákony přímo platicí ve všech zemích EU, a evropské směrnice, což jsou obecná vodítka pro národní legislativu, která často náš parlament přetaví v úplné zmetky, viz poslední zákon zakazující vlastní instalaci solárních panelů na střechy, což je požadavek, který v původní evropské směrnici vůbec není.

?

by Alena 20. prosince 2013 01:21

Tak si nejsem jistá, jestli jsme ten předvánoční úklid nevzali příliš zgruntu ;-).

Dnešní pohled z otevřených kuchyňských dveří. (Na konci tunelu je však světlo.) Cesta z jednoho konce domu na druhý byla na chvíli spíše rozcvičkou pro čínské akrobaty, nicméně mně s holčičkami nedělalo zas až tak velký problém zůstat celý den v sednici u kamen. Alespoň došlo i na pečení kokosek. Snad u vás poklidněji.

D.K. 16.12.2013

by Alena 16. prosince 2013 11:11

Výlet na Dračí kámen. Vytáhlo nás sluníčko.

  

  

Dnes

by Alena 15. prosince 2013 16:44

Seznam úkolů pro dnešní den byl dle Emy jasný (péct, být venku, být šťastní). Pekl se tedy jen chleba a věnec pro (mikulášský) vrkoč, vánoční cukroví (v malém množství) přijde na řadu až zítra. 

V sednici nám stojí plastový kontejner, v něm je voda, topení a mříž se zavěšenými salámy. V nich je (mimo jiné) startovací kultura. Kolem nich teplo a vlhko. Na tři dny zcela nepodmanivá vůně fermentovaných uzenin. Ale pak už to bude hotovo. Tedy salámy se ještě na dva měsíce pověsí z dosahu mlsných lidských (kočičích a jiných) členů naší domácnosti. A pak snad opravdu už. Uvidíme, je to fermentovací premiéra.

     

K fermentaci připravená choriza a fuety.

Venku nejdřív pohádkově ojíněná krajina, po jinovatosti sluníčko a jarní teplo. Sklízíme poslední čínská zelí, letos zasazeno příliš málo, škoda. Pórků jsme sklidili jen část, zbytek přihrnuli slámou. Na zahradě tak osiřely jen kadeřávky a nedojedené mangoldy. 

   

A takhle u nás v podzemí. Pomalý, ale jistý postup směrem k potravinovému sklepu dle našich představ. 

Déšť a kouř

by Alena 10. prosince 2013 22:12

Déšť vzal s sebou všechen sníh a nechal oplátkou kaluže a bláto. Trochu březnová nálada, proč ne, však nám zima nikam neuteče. 

   

Máme vyuzeno a pozdněpodzimní uzenářský projekt je tím téměř ukončen. Špek, slanina, uzené maso, dva druhy klobás (kabanosy, Krakowski) v různých formátech střívek (vepřová i skopová). Pro fermentování zbylých uzenin zatím marně čekáme na startovací kulturu, akvaristické topné tělísko už máme připravené ;-). Domácí podmínky jsou holt domácí podmínky, ať žije improvizace.

 Zítra výlet na východ do školních škamen a pak už snad trocha toho vánočního kutění. 

   

Začal prosinec

by Alena 4. prosince 2013 22:45

Spánkový deficit způsobený nejprve velkým zimním zpracovatelským finále a následně pozdněnoční výrobou darů k Eminým narozeninám se na nás trochu podepsal. Těla bolí a únava mizí velmi pozvolna. Ale stálo to za to. 

I při pročítání kdesi vyštrachaného seznamu toho, co jsme letos chtěli mít hotové, máme dobrý pocit z toho, co se stihlo (a bylo toho dost) a žádné výčitky z toho, co se nestihlo (a bylo toho dost). Takže dobré, rok jen ať se chýlí ke svému konci.

Užili jsme si sněhu, z místních jižních svahů ho ale ještě na chvíli vyhnalo slunce a jsme zpátky na lehce poprášeném (zmrzlém) blátě. Doma je útulno, v novém komíně zpívá meluzína stoupajícího teplého kouře a dům svým neustálým, téměř neslyšným hukotem a tepem koloběhu teplé vody připomíná svérázný živý organismus.

Začal advent, holky otvírají krabičky, v kuchyni je vymalováno (sic!), ve sklepě pilně pracuje permoník, růžičková kapusta je sklizena. A brzy se bude udit a fermentovat ... Pořád něco. A tak to má  být. 

   

  

6

by Alena 3. prosince 2013 22:32

Divoká, něžná, nesmlouvavá, svéhlavá, tvořivá, drzá, vtipná, pozorná, křehká, nezkrocená ... Někdy k sežrání a někdy na zabití. Velmi milovaná. Už šest let. EMA

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů