Lezavo

by Alena 28. dubna 2013 22:46

Zaseto je i na poli, chybí ještě brambory, které se tu sázejí v prvních květnových dnech, čekáme i s výsadbami choulostivějších sazenic. To, jak jsme tady pod horami pozadu jsme viděli i při dnešním výjezdu do Středních Čech. Všude stromy v květu (u nás zachraňuje pověst zatím jen myrobalán), přátelé seli kukuřici a naši drobní přežvýkavci by jejich drobným přežvýkavcům tak pěknou trávu jistě záviděli. Ale i my se tu dočkáme, jen se musí (po zalití) vrátit ty příjemné jarní dny.

  

 

Přišlo totiž klasické jarní lezavo. Chladno, na nebi šedo, z nebe mžení až mrholení. Místní populace mloků se raduje a my se snad zase budeme muset přimknout blíže ke kamnům, která poslední dobou zahálela.

   

Seznam činností na tento týden přetéká z papíru na stůl a ze stolu na podlahu. Tak se ukáže, co vše se tu bude v nejbližších dnech dít :).

Na postupu

by Alena 24. dubna 2013 23:43

Vyséváme jako diví. Sypeme to tam hlava nehlava a doufáme, že se zadaří. Že nepřijde přílišné sucho, přílišné mokro, přílišné studeno. Že to zkrátka nějak půjde. Zahrada už je téměř dosetá, s výsadbami ještě chvíli počkáme. Na řadě je pole.

Jak to bude s vejci se ukáže za deset dní. Pokud to vyjde, bude u nás (opět) veselo. Opakovaně jsem vejce prosvěcovala, v tom nakukování do skořápky je cosi magického. Učím se poznávat jak to má (a může) vypadat a těším se na líhnutí. Husa sedí a od prosvěcování husích vajec jsme upustili. Nějak to dopadne, náš zvědavý pohled a touha vědět na tom nic nezmění.

Prosvěcování, den 6.

Na svatého Jiří u nás vylézalo kde co.

 

Hani, zeptej se mi jak se ten krasavec jmenuje, ať to dlouho nehledám ;-). 

Na závěr letošního bahnění se nám narodila krásná a veliká ovčí slečna.

Stejně jako ostatní naše bahnice, rodila Lota zcela klidně v naší přítomnosti. Jsem za tuhle důvěru vděčná, dost nám to dává. Bahnice byla prvnička a mládě poměrně velké (6kg), poté, co vypuzovací fáze trvala hodinu bez jakéhokoli postupu (jehně v normální poloze),jsem opatrně pomohla s průchodem hlavičky, dále to holky zvládly samy. 

 

Lota a její velké jehňátko jen okamžik po porodu ... Ema si kreslí, Ida zkoumá. A já se raduju z posledního jehněte této sezóny. Bude se mi po bahnění stýskat až do příštího roku :-). 

A taky se kypří, ryje i rotavátoruje, staví, kope i zasypává. A někdy se jen tak toulá a hledá kde co kvete. Rozjímá a plánuje. Plánů je mnoho, rukou méně. Nicméně, hurá do dalších akcí! :-)

 

Místní dymnivky a dovádějící víly.

 

Chňap!

by Alena 17. dubna 2013 22:50

 

  

 

Je tu hezky, na těch místních svazích.

Jarní shánění

by Alena 17. dubna 2013 21:48

Z toho jak sem nepíšeme asi tušíte, že i u nás propuklo jaro. Tak tedy klasicky ve zkratce ...

Kokoska se bouká. Sháníme kance. 

Sazenice rostou. Sháníme obyčejné, ideálně hnědé, plastové květináče.  

   

Ale na zahradě je ještě šedivo. Přesto vyséváme jako diví. Sháníme slunné dny. 

Na pastvinách ještě podzimní nadílka listí. Sháníme čerstvou, zelenou, šťavnatou trávu.

Okšírovat, vyvést, uvázat, vyhřebelcovat, pomazlit, procházka a zpátky do stodoly. Sháníme více volného času na tak příjemnou činnost.

   

Vejce na vejci

by Alena 17. dubna 2013 20:10

K jaru to patří. A tak je u nás vejce na vejci. 

Husa sedí. Snad vysedí. Slepička hedvábnička seděla ... pak po pěti dnech vstala ... zjistili jsme až když byla vajíčka poměrně chladná. Po prosvícení se ukázalo, že se dosud vyvíjela. Ouvej. Ještěže nám běží i líheň. Zkusíme jestli to zvládnou. Jenže v líhni pro 60 vajec se jich už takhle mačkalo 70. Teď 76. Líhnutí je ještě daleko. Zatím obracím, rosím a špehuji. Držte palce, ne vždy to dopadne. Povídání o loňském líhnutí najdete tady a tady.

Experimentálně jsem zjistila, že se mi do kapes u bundy kromě kapesníku vejde jen patnáct vajec. Tudíž sháním praktický košík pro cesty do kurníku a také lokální odběratele domácích vajec. Ozvěte se. 

Dětství v několika obrazech (aneb krmivo pro babičky)

by Alena 16. dubna 2013 20:35

 Přátelé

Photo courtesy of Ema.

Ségra.

Zvířata. Zkoumání. Příroda.

  

Dětské nemoci

 

Našpejlováno!

by Alena 8. dubna 2013 22:34

Protože na sebe jaro nechávalo čekat, bylo třeba udělat něco pro potěchu ... těla. Vegetariáni prominou, ale šli jsme na to skrze maso.

Tlačenka, jitrnice, jelita, polévka. K tomu všemu společně strávený den, při kterém jsme si (znovu a opět o trochu víc) uvědomili tělesnost vlastní i vepřovou. 

 

Ale skvěle se to sdílelo a dělilo, a my jsme byli (znovu a opět o trochu víc) rádi, že vás tady máme. 

Rohatí i bezrozí

by Alena 8. dubna 2013 18:00

O letošních kůzlatech jsem tu ještě nepsala ... Parádnici Meruňce se narodila první kůzlátka. Dva kozlíci, přesněji. Jeden s rohama a druhý bez. Rošťáci co skáčou všude (a na každého). Doplnili bandu ovčích rošťáků.

  

Tetky očumují prvního kozlíka jako sudičky. Meruňka s oběma zrzatci. 

 

Na slunci

by Alena 8. dubna 2013 11:24

Dubnového sněhu bylo zatím víc než dubnového slunce. Ale doufáme v dny příští. 

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů