Leden pod deku vlezem (nebo tak nějak)

by Alena 9. ledna 2013 23:39

Dárky už jsou nějakou chvíli rozbaleny, tak už to můžu odtajnit. Konečně jsem (po letech) dokončila svou první patchworkovou deku. Tady to začalo a trvalo to opravdu drahnou chvíli, než se z látek stala deka.

Všechny bloky jsem šila v ruce, ale se závěrečným sestavováním a velkým rovným šitím pomohl šicí stroj a především jedna zázračná údolní víla. Pod stromem se deka dostala ke svému majiteli (nikoli ta na fotografii, ta už svoji deku má ... a zas v tom má prsty ta víla ...) a teď už čeká jen na závěrečné prošívání, což je královská quiltařská disciplína, se kterou jsem dosud neměla tu čest. Tak se uvidí ... 

  

Mák

by Alena 9. ledna 2013 23:19

Od K.T. jsme dovezli hned čtyři druhy máku. Kromě mlsání se chystáme také na setí. A to jste věděli, že na pole máku větší než 100m2 platí ohlašovací povinnost? Já jsem to zjistila až poté, co jsem vyhledávala informace o jednotlivých odrůdách. Ale tak velké pole se u nás nechystá, opia nám netřeba, i zpracovávání makoviny přenecháme farmaceutickému průmyslu, my chceme buchty!

Bílý mák - odrůda Racek, modrý mák - Orfeus, šedý mák Ruský obří popř. Rakouský šedý, červený mák - Redy.

  

    

A všechna ta semínka spolu s tím předčasným táním vzbouzí touhu listovat semenářskými katalogy, uspořádávat nastřádané osivo a plánovat jarní setí ... 

... ale vlastně doufám, že se zima ještě dostane ke slovu, je tolik zajímavých zimních činností, které zatím nepřišly na řadu ...

Čas na vrbu

by Alena 9. ledna 2013 23:15

Chvíli to vypadalo na jaro, vzduch voněl, všude tekly pramínky vody z tajícího sněhu ... a tak se při jedné procházce připomněly vrby, na které nastal čas. Košíkaříte? 

 

Tak hurá na ně! Stavění z vrbového proutí a domácím nůším zdar!

Pivo(vaření)

by Hynek 9. ledna 2013 22:33

Už několikrát jsem měl puzení, zkusit si uvařit domácí pivo. Při občasných cestách okolo chmelnic jsem si natrhal Žatecký červeňák, od Karla Tachecího jsem si dovezl bio ječmen, ale nakonec jsem si vždy rád koupil Svijanskou jedenáctku.

Až při Silvestrovském posezení s kamarády-pivaři, padlo jasné rozhodnutí: UVAŘIT.

A když už, tak od začátku, tedy od ječmene, přes slad, až k pivu. Tedy snad.

Jako vždy nejsnadněji to vidí Seymour ve své knize Self-sufficient life and how to live it. Podle něj se dá pivo v několika snadných krocích uvařit téměř z čehokoliv. Dokonce vaření vlastního piva doporučuje pro městského člověka jako první krok k soběstačnosti :-) Dovoluji si citovat:

"Jedna z věcí, která v průběhu tisíciletí udržela člověka člověkem, přestože někdy vedla ke kocovině, byl vynález sladu. Pravděpodobně nedlouho poté, co člověk objevil zrní, také zjistil, že pokud necháte zrní ležet ve vodě, fermentuje, a když získaného nápoje vypijete dost, opijete se. Ve skutečnosti lze pivo získat z jakéhokoli zrní obsahujícího škrob. (Když jsme bojovali v druhé světové válce,  měli jsme u každé jednotky pivovarníka. Vařil pivo jednou týdně a dokázal uvařit pivo z jakéhokoliv zrní, které sehnal. Většina bylo pivo dost hrozné, ale udrželo nás příčetné.) Později nějaký génius zjistil, že pokud necháte zrní nejdříve naklíčit, uděláte lepší pivo a budete více opilí."

Návody na Internetu to vidí mnohem komplikovaněji, spousta teplot, časů a podobně. Najednou mi začíná být jasné, co mne v minulosti vždycky odradilo :-) Ale což, s kamarády to půjde.

Takže teď jsme 3 dny namáčeli ječmen, hodně jsem míchal a měnil vodu a nechával tomu přestávku (to našel někde Jirka). Tak po třech dnech vypadá ječměn namočenej. :-)

A teď si leží ve sklepě v dětské vaničce a snad klíčí.

Byli u nás ...

by Alena 9. ledna 2013 22:25

... (mimo jiné) i tři králové. K vlastní smůle přišli o trochu dříve, než byl dopečen tříkrálový koláč. Ale tříkrálový koláč nikdy nejíš sám, ochotné žaludky se tedy snadno našly. Za požehnaná navštívení všem děkujeme :).

 

Byli jsme ...

by Alena 9. ledna 2013 22:23

.... (mimo jiné) v Drážďanech.

Užili jsme si (velmi pohodlné) několikahodinové cestování vlakem. Naběhli jsme do galerie v Lipsiusbau, kde jsme si prohlédli (již ukončenou) výstavu  (v mnohém zajímavá, ale žádná srdeční záležitost). Nakoukli na předvánoční trhy v centru, prosvištěli knihkupectvím a last but not least se vydali podívat jak se vede našim přátelům s jejich vánočním stánkem v pohledné drážďanské čtvrti Loschwitz. Jestli někde nabrat tu správnou předvánoční atmosféru, tak rozhodně právě na některém z těch malých  trhů, kterých je prý v Drážďanech dost. V porovnání s centrem žádná zbytečná vykřičená lákadla pro turisty, zato mnohem autentičtější zážitek a pohoda.

... ale to byly Vánoce ještě daleko před námi ...

Tak dobře, konec odmlky. :)

by Alena 9. ledna 2013 22:20

.

PF

by Alena 2. ledna 2013 09:52

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů