Telegraficky II.

by Alena 24. listopadu 2012 21:01

.: Některé věci mě nepřestávají udivovat - a blažit. Čerstvá brokolice, čínské zelí a špenát, poslední česaná jablka ...

.: Ostříhali jsme paznehty, všechny ve stádě (s výjimkou dojené Sněženky) jsme před přesunem do chléva i odčervili.

.: Prasátek je sedm, jsou roztomilá, podnikavá a rostou před očima. 

.: Po místních kopcích obcházející choroba doběhla tentokrát Emu, takže jsme letos museli oželet další ročník jedné skvělé akce. Tak se choulíme pod dekou, čteme Madynku a trpělivě čekáme, až to přejde.

.: Seznam toho, co chceme mít hotové do konce listopadu se příliš nekrátí. Na rozdíl od listopadu ... ale odřevila se část stodoly, zasadila část stromků, poklízí se, zakrývá a připravuje ...

.: Stále častěji se vkrádají myšlenky na vánoční tvoření ...

Dřevoplyn

by Hynek 17. listopadu 2012 21:25

V jednom z posledních čísel Mother Earth News byl článek o farmáři z USA, který má několik aut přestavěných na dřevoplyn.

Článek byl pochopitelně děsně optimistický, podrobnosti například http://www.motherearthnews.com/green-transportation/wood-gas-truck-zmaz81mjzraw.aspx

Podrobnější průzkum ukázal, že je vše samozřejmě trochu složitější, ale zdá se to realizovatelné. Zatím nejlepší stránky o tématu jsou http://gekgasifier.com/

Mým prvním záměrem je postavit statický motor, něco jako byly stabiláky dříve, který by mohl přes řemenici pohánět třeba cirkulárku, a na který by mohl být napojen generátor elektřiny.

Ale hlavní účel tohoto článku není informovat, ale zjistit, zda někdo ze čtenářů blogu, nebo přítel čtenáře blogu, nebo známý přítele čtenáře blogu, náhodou něco takového nepostavil či neprovozuje a nepodělil by se se mnou o své zkušenosti, přece jen by mi to dost pomohlo :-)

Telegraficky

by Alena 16. listopadu 2012 20:53

.: Navštívila nás exanthema subitum a z Idy je už několik dní horko sálající medvídek koala, pozorně a láskyplně předávaný z náruče do náruče. 

.: Kromě prasátek k nám dneska přibyly i husy. Chovný pár českých hus a navrch jedna mladá pekáčová na nás kejhá i syčí z čistě vykydané stodoly. 

.: Zvykáme si, že náš dům vypadá trochu jako meziplanetární modul. 

.: Čeká nás sázení stromků a výroba jejich ochran, zateplování kurníků, zednické práce na domě a stodole, dřevo, ploty ...

Kokoska a 7(?) trpaslíků

by Alena 16. listopadu 2012 20:34

Kokoska se předevčírem tvářila důležitě, včera usilovně stavěla pelíšek a dneska po čtvrté hodině přivedla na svět půvabná selátka.

Napočítali jsme jich sedm, ale jisté to ještě není, nechceme prasničku rušit, pohledů na mláďátka si snad ještě užijeme dost. Kromě po tátovi vietnamákovi černých prasátek máme pár prasátek po Kokosce strakatých, jaká bývají prasata kanadská pastevní.  Prasnička je klidná, jen leží a vystrkuje cecíky, právě narozená prasátka mají zjevně přesné instrukce co dělat, leží těsně vedle sebe u mámina břicha a maximálně se pošťuchují v boji o volný struk.  

Nesmyslné reklamy

by Hynek 16. listopadu 2012 19:53

Jednou týdně jezdím do Prahy do práce. Je to takové moje setkávání s většinovou společností velkoměsta. Nejdřív ve žluťáku dostanu denní tisk (MF Dnes a Lidovky), na dálnici vidím billboardy a pak v metru a v ulicích centra další reklamy. Dozvím se tak docela přesně co se děje, čím společnost žije :-)

Někdy je toto setkávání se společností prostřednictvím reklam docela tristní. Musím říct, že mne v poslední době fascinuje hlavně otupělost lidí, na které tyto podněty útočí každý den ze všech stran, ruku v ruce s tupostí těch, kteří reklamu vymýšlejí. Jak se pak má k lidem dostat nějaké normální sdělení?

Rozhodl jsem se, že budu ty nejpitomnější reklamy dokumentovat a dávat na blog, ať si to taky užijete.

Začínáme reklamou, která nám říká, že partnerství je nejlepší bez závazků, a pokud už náhodou nějaké závazky, tak jedině jednu konkrétní hypotéku. Ta je totiž zaručeně jiná a vyřeší Vám každý problém. Jak je život podle reklamy snadný ...

Zmiňovanou reklamu najdete zde

Příště bez obalu!

by Alena 15. listopadu 2012 22:18

Tak mi tuhle zase zvedli mandle. Té či oné chemie i různých jednorázových pomůcek se v kuchyni snažím používat minimum. Papírové košíčky na muffiny mi přišly neškodné. Lépe řečeno jsem o jejich škodlivosti ani nepřemýšlela. Proč taky, jsou přece PAPÍROVÉ. Jediný dopad jejich případného používání, který je třeba zvažovat je dopad enviromentální, žejo. Jenže ouha, papírové košíčky nejsou jen papírové, může na nich být jakési svinstvo, totiž polyfluorované surfaktanty. Výrobci o této skutečnosti taktně mlčí. Prima. Z devíti testovaných vzorků papírových košíčků obsahovalo PFS pět. Více článek zde

Náhodou jsem doma měla hned dva z pozitivně (ehm) testovaných košíčků. (Pár sprostých slov.) Takže s košíčky do koše (na papír). A zbývá jen vztek a trochu zoufalství z toho, kde všude na nás číhá něco hnusnýho. Všechna ta (ještě dnes) neškodná zlepšovadla, vylepšovadla, dochucovadla, zkypřovadla, stabilizátory, konzervanty, aromata a zahušťovadla ... Důvěru v různé syntetické přídatné a pomocné látky si zachovávají asi jen ti největší optimisté. Z nás ostatních se po pomalu vylejzajících aférách typu DDT, PCB, PFS, PVC/ftaláty, formaldehyd, parabeny, popř.různé karcinogeny v potravinách etc stávají rozčarovaní skeptici. Lidí čtoucích deklarované složení kupovaných potravin je bohudíky čím dál tím víc, co ale s různými pomocnými látkami (funkční aditiva - odpěňovače, katalyzátory, rozpouštědla, protispékavé prostředky), které výrobce uvádět nemusí? A to jsme jen u potravin. Kdyby výrobce papírových košíčků na obale uvedl, že kromě papíru použil i něco tak (z funkčního hlediska) úžasnýho jako PFS, tak si je nekoupím. A to ani v případě, že bych o PFS neměla ani tucha (jako že jsem neměla).

Tak zkrátka zůstat ve střehu i u těch věcí na první pohled základních. Ve hře už nejsou jen levné plastové hračky, nádobí, krémy, šampony a zázračné všehočističe. Na řadu můžou přijít i věci, které se do styku s lidským organismem dostávají byť jen letmo. Takže ještěže papírové kapesníky a luxusní barvený a ovoněný toaletní papír v naší domácnosti nenajdete :).

A muffiny? Příště z těsta na muffiny bude bábovka z keramické formy po předcích. Si to nakrájíme.

Hlavu vzhůru (a oči dokořán)

Stádo

by Alena 11. listopadu 2012 22:10

Podzim se přehoupl do své studenější poloviny, a krásné baboletní dny nám teď ukazují ... záda. 

   

Opět jsme mírně nevhodně ostříhali ovce, v zápětí přišel první sníh ... ale holky to zvládly s přehledem. Ostříhané černé fríšky jsou fakt černé :), navrch hnědá, vyšisovaná vlna schovává jak uhel černé bubáky. Až se spoluovce divily.

 ... jen beran Ruprecht zůstal ve vlně a putoval s námi na svod do Frýdlantu.

 Zvířata zůstávají na pastvině, přikrmujeme senem ad libitum. Stodola se pomalu chystá, loni jsme zaháněli na začátku prosince, uvidíme jak letos.

Koza Meruňka se měla dneska vrátit z (údajně úspěšného) pobytu u kozla, tak jsme se pro ni vydali, ale sedělo se, povídalo, až padla tma a vraceli jsme se bez kozy. Moc příjemné to bylo :). Vyzvedneme si ji ve dnech nejbližších.

Hot!

by Alena 11. listopadu 2012 22:01

Hanka dala sazeničky, sazeničky vydaly plody ... jalapeňos! Nakonec rozmixovány, smíchány s mořskou solí a trochou oleje a pak zavařeny. Pro zhýralce i fajnšmekry s jazýčkem na ostré. Přihlašte se o ně, až budete u nás sedět u večeře. 

   

Bez práce

by Alena 11. listopadu 2012 21:40

Za posledních pět týdnů je dělám už asi popáté ... recept velmi základní, od skorošvagrové naší milé L. (zdravíme do K.D.), koláčky nepříliš sladké, chuti velejemné.

50dkg mouky hladké či polohrubé

30g cukru (či jeho obdoby)

50g tuku

1 vejce

20g droždí

sůl

250ml mléka

Připravit kvásek, tuk rozpustit ve zbylém mléce. Vlažné mléko do mísy s moukou (cukrem, solí, vejcem), vmíchat kvásek, nechat kynout. Vyválet, hrnkem vykrájet kolečka, nechat je chvíli kynout na plechu, navrch tvaroh, povidla, mák či kdo chce jak. Obdobně i buchty.

Očekávání

by Alena 8. listopadu 2012 23:36

Přípravy stodoly na zimu vrcholí. Kluci vykydali, teď se věnují vymýšlení a přestavbám vnitřních stání pro zvířata. Do stodoly se letos kromě ovcí, koz a krávy musí vejít i sviňka. Jo, a králíci, samozřejmě. A možná husy. Ale to předbíhám :).

Kydáme jednou ročně. Na jaře pouštíme na vysokou podestýlku po našich milých přežvýkavcích prasátka. Ta za půl roku podestýlku krásně zkypří a rozryjí, takže se nekydá hnůj, ale vyváží pěkný kompost. Úžasný nápad. Bez prasátek se kydání občas neobešlo bez krumpáče, teď je to sice stále práce náročná, ale v porovnání mnohem lehčí. Prasaty přerytý hnůj jde rovnou na záhony. Možná jsem to tu už zmiňovala - někteří hospodáři během zimy do vysoké podestýlky občas rozhodí hrst kukuřice, která má později prasata motivovat k rytí. My máme zjevně prasata dost motivovaná i bez kukuřice, ale jistě to s kukuřicí funguje skvěle.

Kromě vyklízení hnoje kluci dodělali na stodole střechu, pokryli plechem i tu část střechy, kterou jsme původně zamýšleli osadit rozchodníky. Se zelenou střechou budeme počítat tedy někdy příště.

Na začátku roku jsme koupili tři selátka kanadského pastevního prasete. Jedna zabíjačka byla v srpnu, druhá minulý týden. Poslední prasátko jsme jeden den v létě narychlo vezli na námluvy. Byla to trochu loterie, jestli jsme správně odhadli, že se sviňka bouká plus otázka jak bude reagovat na nepohodu z převozu ke kanečkovi a pobyt v cizím prostředí. Teď má bříško až k zemi a my před sebou přibližně deset dní zvědavého očekávání. Snad vše půjde dobře. Pro Kokosku (tak se naše prasnička jmenuje) jsme ve výběhu přistavěli novou boudu.

    

Karličku jsme po neúspěšných pokusech o o inseminaci dovedli k býkovi. Kluci s ní šli 2.5km pěšky, zvládli to za cca 40min, což je pěkný čas, Karla šla na ohlávce klidně byť svižně, a tak byli naštěstí splavení dvounozí výletníci více než čtyřnozí. Trochu jsme se obávali jak bude Karla s býkem vycházet, ale obavy se nenaplnily a vše zatím působí idylicky. Býk je fešný aquitainec, tak to teď necháme chvili v rukou přírody.

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů