Mráz

by Hynek 12. října 2012 21:26

Dnes ráno byla voda u ovcí dole na pastvině za hřbitovem zamrzlá. A všude kolem spousta jinovatky.

Naštěstí nám nahoře u domu se to ještě vyhlo, mráz stekl do údolí.

A nyní při procházení blogu zpětně jsem s radostí zjistil, že pole má krásné 4 měsíce a 3 dny bez mrazu, to je přece paráda ne ?

Před mrazy

by Alena 10. října 2012 20:52

Předpovídané první mrazy nás donutily k akci. Sklidili jsme dvě přepravky zelených rajčat, hromadu lilků,kozí rohy, jalapeňos, papriky, poslední dýně, několik zatoulaných okurek, patisony, pár zbývajících cuket, většinu fazolí borlotti... (a prasátkům jsme hodili všechnu ačokču ;) ... Tím se ale kuchyně opět zanesla zeleninou a zbylou část dne jsme věnovali usilovné snaze o přesun zeleninové hmoty z kuchyně někam pryč.

    

Jakékoli neotřelé recepty zahrnující lilky či papriky vítám (především takové pokrmy, které jde zavařit či zamrazit, popř. přímo nějaký zajímavý návod na uchování paprik a lilků jako budoucích surovin či polotovarů). Zatím vařím různé obdoby leča, papriky mrazím. Slyšela jsem o sušení lilků, ráda bych i vyzkoušela, ale obávám se, že na mě pak sušené lilky budou jen vyčítavě hledět z jakési pěkné sklenice ... používáte někdo sušené lilky?

 

Bedýnky XI. - XV. 2012

by Alena 10. října 2012 19:53

Doplňuji obsahy bedýnek XI.-XV. 2012

XI. bedýnka

pastiňák

bílá ředkev

žlutá cibule

dýně hokkaido

brambory červené

brambory žluté

jablka

XII. bedýnka

mrkev

černá ředkev

meloun vodní

cuketa

dýně hokkaido

brambory žluté

jablka

XIII. bedýnka

červená řepa

mrkev

bílá ředkev

cibule žlutá

paprika zelená

dýně hokkaido

brambory žluté

jablka

XIV. bedýnka

kedluben gigant

červená řepa

kapusta hlávková

petržel kudrnka

cuketa

špagetová dýně

jablka

brambory červené

bílá ředkev

XV. bedýnka

kedluben gigant

červená řepa

černý kořen

paprika zelená

dýně hokkaido

jablka

černá ředkev

pálivá paprika

Ladem a skladem

by Alena 8. října 2012 23:35

... na pořádnou knihovnu (mimo jiné) naše sednice stále ještě čeká. Krabice s knihami zaplňují velkou část prostorů půdy, používanější knihy prozatímně přebývají v stále se rozrůstajícím křehkém systému na sobě balancujících banánových krabic. Ale na těch věčných provizoriích je něco milého ...

Ty jsme snědli v neděli ...

by Alena 8. října 2012 23:23

Zdá se, že pro sklizeň brambor si lze každý rok vymyslet něco extra ;) ... tak jen pro dokumentaci letošních svérázných postupů ...

 

Od sluníčka

by Alena 8. října 2012 23:11

Trochu paradoxně až teď, kdy slunce čím dál tím víc těší obyvatele krajů velmi vzdálených, příspěvek o radosti z užitku ze slunečních paprsků. 

Ohřev vody sluncem se zatím velmi osvědčil. Vypadá to, že (pozdnímu jaru) létu (časnému podzimu) bez teplé vody je odzvoněno, ku potěše naší i návštěv nezvyklých děti/se nemýt. Pocit je to báječný, skoro bych tu básnila o tom, že voda ohřátá sluncem má jakousi novou kvalitu ;) ... 

Bude-li svítit, teplé vody bude dost a plány s ní jsou velké a mnohé ...

O čem se tu nepsalo

by Alena 8. října 2012 22:29

Blog spí, ale my rozhodně nespíme. Tedy trochu spíme ... a možná bychom spali ještě o trochu víc, ale sladit spánek všech členů rodiny není zrovna snadné, takže často když někdo chce, zrovna nemůže, a naopak ..., ale to znají všichni rodiče, tak konec remcání.

Uvázaná Karla sleduje vykládku právě přivezených černých ovcí.    Bílí vs černí, zatím se drží barvy :). 

Nepsalo se tu třeba, že jsme po čtyřech letech poprvé na víc než čtyři dny opustili hospodářství a zajeli se podívat do francouzské Provence. Možná to někteří z vás podle fotek vinic a camargských koní poznali. Byla to paráda. Zaujala nás rýžoviště (jojo, ta obilnina z hádanky byla rýže), solné laguny, prosluněné kopce, dobré jídlo, moře. A jsme zas moc rádi doma :).

Přišel podzim, s ním druhý sousedský bleší trh, druhé představení sousedského ochotnického divadla, setí ozimé pšenice a žita, sklízení brambor, dýní, fazolí a plodin druhé trati, nakládání zelí, moštování, houbařské výlety. 

Taky tu byly další (a další) děti na exkurzi o včelách nebo o hospodaření, zvířatech a původu jídla.  

K velké radosti octomilek semenaříme rajčata, sice v menším rozsahu než loni (protože semen je z loňska dost), ale přeci. 

Z dovolené dovezeného mýdla jsem udělala další mýdlový sliz ... 

... taky jsme byli na příjemném výletě spojeném se stejně tak příjemnou návštěvou ...  

... ochutnali jsme doma dělanou šunku z našeho vepřového (příště zkusíme sami).

Nepřestávám žasnout nad neutuchající záplavou stále dorůstající brokolice, vděčná za to množství pozdní čerstvé zeleniny, na které budeme za pár měsíců jen vzpomínat. 

  

... a zase se to sem všechno nevchází, mišmaš fotek a útržky vzpomínek ... ale snad s přicházející zimou bude víc času na nějaké rozjímání :).  Pěkný podzim všem!

Černé ovce

by Alena 1. října 2012 22:10

Dlouho jsme po nich pokukovali. Černé východofríské ovce lze u nás od letošního roku zařazovat do plemenného chovu. A když jsme pak potřebovali nového berana a šťastnou náhodou se seznámili s Falkem a jeho hospodářstvím, bylo rozhodnuto. K bílým dojným ovcím se tak přidávají černé, ke světlé vlně tmavá. Velká radost. Tak ať se jim tu daří!

P.S. Beran dostal jméno Ruprecht (linie R), jako ten zlotřilý hradní duch z hradu Kulíkova ... a taky trochu na počest Ruprechtičákům z protějšího kopce :).

Z Moravy

by Alena 1. října 2012 11:46

Z Moravy nový Belgický obr do chovu. S Květošem stylově autobusem.

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů