Modrá je dobrá

by Alena 23. července 2012 23:22

V lese. S pekáčem rybízového koláče. S milou společností a pomocnýma rukama. 

Dojení

by Alena 23. července 2012 23:09

Nevím, zda jste zachytili naše jarní potýkání se se zhotovením optimálního dojného místa. (Které nerozbijí ovce ani Karlička. U kterého lze ovci přikrmit aniž by jí příkrm sežrala jiná. U kterého lze dojit.) Funguje to velmi dobře.  Jen se všem chce tolik moc dovnitř, že přes čekající frontu není našeho vrchního dojiče téměř vidět.

  

Na zahrádce a na poli ... aneb letem světem

by Alena 23. července 2012 22:42

Zavařili jsme první dávku okurek. Sklidili jsme část mrkví. Sklidili jsme česnek. Ojídáme rybíz. Na poli jsme sklidili vodnici ... a žampióny. Těch tmavých výborných žampiónů bývá hojně i ve stodole. Je to taková čistá radost sklízet něco, co je nejen dobré, ale navrch co jste ani neseli a neopečovávali. Co roste tak nějak samo, dle vlastního rytmu, jen pro nás nahodile. Lákalo by mě mít pěstování hub víc pod kontrolou, ale takhle je to takové milé :). 

 

Kozel Mates se u nás docela zabydlel, ale zatím si nejsme příliš jisti, zda došlo k tomu, kvůli čemu je kozel tady :). Kozí říje je pro nás krajinou téměř neprobádanou a Meruňka je velmi tajuplná. Zato Sněženčina kůzlata rostou a měla by být co nejdříve odstavena, dojit Sněženku je zatím ale učiněná akrobacie, tak jsme trochu zvědavi, jak to s kozím mlékem bude.

  

Sýry, sýry, sýry. Zkouším archivní kousky, snad je nesníme předčasně. Pokus o penicilíňáky málem skončil u prasátek, teď mi roste a snad zraje v sýrařské lednici, ale jasný úspěch to není ... dám druhý pokus. Když dělám ovčí tvaroh, voní celá kuchyně. Je to lahoda. Chutná dokonce i mojí mamince, což beru jako velkou poctu. Vůbec je to sýraření letos takové voňavé a radostné.

Karličku navštívil pán s termoskou. Trochu neromantické, ale nejsnáze realizovatelné připuštění naší jalovičky. Jak bude úspěšné, a zda pán s termoskou zase znovu přijde, uvidíme za pár dní.  

 Na poli toho po jarním suchu, následném pozdním červnovém mrazíku a po něm následujícím náporu doprovodných rostlin příliš nezbylo ... tak uvidíme jak s fazolemi. Taky božsky kvete cibule zasazená na semeno. Dílčí úspěchy se také počítají.  

Diviznění

by Alena 23. července 2012 22:34

Na svahu nad domem vystřídalo a záplavu kvetoucích náprstníků červených moře kvetoucích divizen malokvětých. Nádhera. První pokus sbírat léčivé květy na čaj dopadl nevalně (nedotaženo ;), ale existuje jistá naděje, že nám tato krásná dvouletka dá šanci na reparát. 

Nicméně, pro oči pastva nebývalá. 

 

 

 

Kvetou třapatky

by Alena 23. července 2012 22:23

Tak tady je, novinka letošního léta, i když s trochu pošramocenými křídly. Ostruháček jilmový (Satyrium w-album Koch) - latinské jméno odvozeno od krásného bílého W na spodní straně křídel. 

Kvetoucí echinacea v naší zahrádce je i letos neodolatelným lákadlem pro perleťovce, okáče, babočky a jiné krasavce. Postupně doplňuji seznam v naší lokalitě spatřených motýlů, jednou snad dojde i na obrázkovou galerii ... je to jako s tím místním herbářem, jen mít (se sebou) trpělivost ...

IV.biobedýnka 2012

by Alena 23. července 2012 22:20

Ve čtvrté bedýnce této sezóny najdete: 

cukety

patison

polní okurky

pórek

česnek 

fialovou mrkev

nové brambory

Recepty na pokrmy z patisonu najdete v tomto příspěvku. Dobrou chuť a pěkné léto!

III. biobedýnka 2012

by Alena 11. července 2012 22:17

V třetí (velmi zelené) bedýnce: 

 

cukety

polní okurka

cibule svazková žlutá

jarní hlávková kapusta

česnek

zelené fazolky

čekanka salátová

letní jablíčka

petržel kudrnka

bazalka

 

Záplava cuket? Z téhle neobyčejně flexibilní zeleniny lze uvařit snad všechno. Polévku, "řízky", "bramboráky", cuketovou nádivku nebo třeba skvělý cuketový čokoládový koláč. Sem s dalšími originálními recepty!

A ještě pár receptů z kapusty.

Dobrou chuť!

Děje se

by Alena 4. července 2012 23:35

Jako ostatně každý rok, i letos příroda nijak nezpomalí a nepočká, a tak se dostáváme do období, kdy se toho na zahradě děje až příliš naráz. Sotva skončila sezóna jahod a třešní, už už se na nás valí maliny, borůvky a nezadržitelně i rybíz. Jasně, hurá, ale co dřív a jak na to? 

Po lipovém květu suším měsíčky, oregano, ve velkém meduňku, mátu, pro potěchu časnou levanduli. Sklidili jsme první kedlubny, okurky (ze zahrady i z fóliáku), chystají se rajčata. Pozdě projednocené mrkvičky a petržele se skvěle upotřebí v kuchyni (či už cestou ze zahrádky :), česneky jsou letos nádherné, zato cibule (na naše poměry obvykle) bídná. Užíváme si salát z nastrouhané mladé červené řepy. Vařili jsme tuřínovou polévku podle Aničky H. z farmy Klokočí, pěstitelky zeleniny pro druhou tlupu libereckých bedýnkářů. Tuříny jsme také nastrouhali spolu s další zeleninou do tuříňáků (rozumějte - obdoby bramboráků). A byla to dobrota. 

Naše dvě sličné jehničky odputovaly k novému majiteli a tak všechno ovčí mléko zůstává pro nás. Děláme jednou za tři dny sýr, mezi tím občas jogurt, tvaroh. Sýry se mírně hromadí, což je dobře, můžeme zkoušet nechávat déle zrát a archivovat.

  

Kůzlata rostou a skotačí, při dojení je to s nimi občas docela boj. Na prodloužené námluvy k nám dorazil kozel Mates, snad se mu u nás zalíbí a také Meruňka se snad během jeho pobytu ve stádě nechá přemluvit. 

V líhni mi, doufejme, za pár dní budou opět pípat vajíčka, první hejno kuřecího dorostu už ztratilo kuřecí nevinnou krásu, a jak jsem avizovala, příroda opravdu má smysl pro humor, z 22 kuřat mámě 8 slepiček a 14 kohoutů. O hejno jsme se rozdělili se sousedkou - spolumajitelkou naší kateřinské velkolíhně ;), tudíž pod střechou jsou 4 sličné kropenaté slípky a tlupa kohoutů, která skončí na víně či paprice - s výjimkou jednoho vybraného kohouta-lidumila, který nahradí toho hodného kropeňáka, co nám před týdnem odnesla liška, chjo ... 

¨

Taky tu byla další školní exkurze podívat se na včely, zažili jsme velmi dobrodružný pokus o odchycení včelího roje (bez úspěšného završení, zato však s efektním výstupem na velmi, ale velmi vysoký strom).

A hlavním tématem byla, je a bude střecha ... chvílemi to vypadá, že se náš dům spíše bourá, ale zdání klame.

... a mnohé další ...

... jo, a nestíháme psát na blog :)

Sestřenice

by Alena 4. července 2012 23:28

  

Je prima mít prima sestřenici. To zní logicky, ne? :) Tak se těšíme na další návštěvu!

Na lípu!

by Alena 4. července 2012 23:11

 

 

Vyrazili jsme na koupaliště. A cestou na lípu. Voněla nádherně a lákala nás, motýly, včely ...

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů