II. biobedýnka 2012

by Alena 28. června 2012 00:21

V zítřejší, vlastně dnešní bedýnce ...

 

červené zelí

tuřín

červená řepa

bílá kedlubna

jarní cibule s natí

jarní česnek s natí

mladá cuketka

hladká petržel

koriandr

majoránka nebo saturejka

Bylinky nezapomeňte ihned zastřihnout a dát do vody. Pokud je nespotřebujete během několika dní, doporučujeme je usušit a použít později.

Čerstvý koriandr buď milujete nebo nesnášíte. Používá se v podstatě obdobně jako u nás běžná naťová petržel, hojně se vyskytuje například v Mexické kuchyni. Musím přiznat, že já ho tedy vůbec nemusím :)) ... tudíž návrhy originálních receptů, ve kterých chuť čerstvého koriandru obzvlášť vynikne, nijak neoplývám. Ale Internet je studnicí receptů a nápadů, takže hledejte, googlujte a pak třeba dejte vědět. Pro usnadnění, anglicky se nať koriandru řekne cilantro. 

  

 koriandr                                                                 saturejka

 

majoránka                                                         petrželka

Divadlo a co z toho

by Hynek 25. června 2012 15:08

Včera, v neděli odpoledne, jsme na Lesním divadle v Kateřinkách odehráli divadelní hru Lucerna upravenou pro náš Sousedský kateřinský ochotnický spolek.

Návštěvnost byla veliká, hlediště zcela zaplněno místními z Kateřinek a Radčic, přišlo určitě o dost více než 200 lidí. Osobně mám velkou radost, že na tuto akci přišli hlavně místní lidé, protože to byla lokální akce herců sousedů pro sousedy diváky.

Vše se podařilo jak mělo, kněžna byla krásná, vodník zelený, kostýmy dobové a podobně.

Ale o tom vlastně ani psát nechci.

Představení bylo pro nás herce vyvrcholením dlouhého a často náročného snažení. Zkoušky se nejprve konaly jednou týdně, v posledních dvou měsících jsme se scházeli na Lesním divadle již dvakrát týdně, vždy tak na 2-3 hodiny. Nevím jak ostatní, ale já jsem si rozsah zkoušení představoval spíše menší :-).

Často se mi to nehodilo nebo se mi nechtělo, čekala sena, střecha a podobně. Párkrát jsem k závoře přijížděl traktorem a s nadáváním a nic moc náladou přibíhal na zkoušku pozdě. Nestalo se mi ale abych s tímto pocitem i ze zkoušky odcházel. Většinou jsem šel domů s tím, že práce se nějak stihne, a že to stálo za to.

Byl to také čas s dětmi a rodinou, vždy jsme tam byli spolu. Obrovskou výhodou bylo, že jsme na zkoušky vždy chodili všichni dohromady jako celá rodina. Zkoušky se pro nás staly chvílemi, kdy jsme mohli být spolu, nikam jsme nespěchali, v přestávkách si hráli s Emou. Ema se během poslední doby hodně naučila být s jinými lidmi a také se více osmělila mezi dospělými. Tuhle s Tondou koupili od M. zavřenou hospodu a znovu ji otevřeli na divadle ;-).

Byl to čas se sousedy, vytváření toho opravdového sousedství. Poznávání a pochopení. Společná činnost, společné snažení, společná práce. Teprve včera po premiéře jsem si však uvědomil, že kromě toho rodinného společenství pro mne na divadle bylo nejcennější právě to společenství sousedské. Již nějakou dobu zde v Katenkách žijeme, se sousedy se vídáme a potkáváme určitě častěji než na většině jiných míst. Ale letmé potkávání či návštěvy pro mne vždy nevedou k většímu prohlubování sousedství. Až právě divadelní zkoušky, tedy delší společný čas naplněný nějakým společným cílem, mne vedly k většímu pochopení a porozumění.

Díky všem a těším se na setkávání příští!

Semena a kvítka

by Alena 24. června 2012 22:53

Kdo byl u nás ve skleníku v zimě, mohl spatřit uboze působící zelné košťály zaskládané v kupkách sena. Teď jsou z nich mohutné rostliny plné lusků s dozrávajícími semeny. Semenaření zelí (hlavatka) se nakonec navzdory očekáváním vydařilo více, než pokusy se semenařením brokolice Green Goliah. Kvalitu semen posoudíme až příští rok, tak se ukáže ...

 

Ida chodí. První kroky, jeden za druhým, první nachozené metry, které budou jen přibývat, okamžiky, které plynou a nevrací se ...

 Brutnákové květy jsem naložila do oleje. Po jednom či dvou dnech je nutné květy scedit ... i přesto to byla krása :)

 

Nabízíme VF beránky

by Alena 22. června 2012 14:52

Nabízíme odstavené východofríské beránky na výpas či porážku cena 70Kč/kg živé váhy.

 

P.S. Případnou porážku a rozbourání masa zajistíme.

Ovčí sýr

by Alena 21. června 2012 23:56

Tak konečně první letošní ovčí sýr. První várka z 5l ovčího mléka je v solné lázni. Postupovala jsem podle německého receptu a trochu mě zaskočilo udávání hustoty solné lázně v °Be. Bauméovy (či Baumého?) stupně přecijen nepatří k mému jen velmi základnímu povědomí o fyzice ... ale nějak  jsme se s tím popasovali.

Mléko jsem nepasterizovala a přidala jsem do něj zbytek starší mezofilní kultury. Sýry jsou chuťově velmi dobré, textura je příjemná, ale jemné póry ve struktuře sýra nasvědčují přítomnosti nežádoucích bakterií. Nevím, zda se do mléka dostaly při dojení či zda byly dodány spolu se starou kulturou. Nicméně, chutná nám to a bříško nás nebolí ;).

Příští várku znovu nebudu pasterizovat a zkusím nechat bez dodání kultury, abychom věděli, jak chutná nekulturní ;), divoký sýr. Tím experimenty ukončíme a další mléko čeká standardní postup - mírná pasterizace (73°C) a nová kultura. Tedy pokud nás výsledky předchozích experimentů nepřesvědčí o opaku.

Zahrajte mi (muzikanti) ...

by Alena 21. června 2012 23:20

 ... takový krásy ve starym inštrumentu. Perleťové klapky, medově zbarvené dřevo a zelenou starobou potažené šroubky. A hraje to! Jen na to umět. Možná ještě změním plány ... a na stará kolena si namísto flašinetu pořídím tahací harmoniku :).

A co že tady ten nástroj dělá? No hraje divadlo. My všichni tu hrajeme divadlo! (A nemá to zas až tak moc společného s E.Goffmanem ;)

Takže ti, kteří o tom ještě nevědí odjinud, jsou tímto upřímně zváni na premiéru hry A. Jiráska, kterou jsme nastudovali s místním sousedským ochotnickým spolkem! Hrajeme tuto neděli, na Lesním divadle u Martinské stěny, od 16.00. Pozvánka také zde.

I. biobedýnka 2012

by Alena 20. června 2012 23:55

Je tu začátek bedýnkářské sezóny a první jarní zelenina. Po dlouhém období sucha se počasí přecijen trochu umoudřilo, ale žádný mokrý rok se letos zatím v zelinářských kruzích nečeká.

Jediná méně obvyklá zelenina v první bedýnce je bílý tuřínek, doporučujeme ho smlsat syrový či obdobně jako ředkvičky použít na pomazánku či obložené pečivo.

V první bedýnce letošního roku tedy zítra najdete:

zelí

modré kedlubny

květák (menší květáky kompenzované mladou brokolicí, pár bedýnek pouze s brokolicí)

svazek bílých tuřínků

svazek jarní cibulky

jarní česnek s natí

petržel kudrnka

pažitka

hlávkový salát

Témata

by Alena 17. června 2012 23:27

Střecha. Střecha. Střecha. Seno - bohužel s pořádnou letní bouřkou a dávkou obřích krup. Jahody. Třešně. Špenát. Dojné místo - první, druhý, třetí model, dojení, mléko. Pomyšlení na ovčí jogurty a sýry. Šlapání trávy na senáž. Ostříhané ovce a postupně ubývající jehňata. Kuřata tu i onde. Nová vejce do líhně. Ochotnické divadlo, zkouška za zkouškou. Utěšená zahrádka a nepříliš utěšené pole. Ema, která se nerada myje a Ema, která se ráda převlíká a balí na různé (i pomyslné) cesty, Ema, která trucuje a Ema, která se řehtá. Ida, která ráda jí, má věčně dobrou náladu a Ida, která roste. Jaro, které se nám mění v léto.

.

82

by Alena 17. června 2012 23:12

Tak tolik nás tu je. 

Dva dospělí, dvě děti, tři kočky, tři sviňky, dva kohouti, devět slepic, třicetjedna kuřat, jedna perlička, patnáct králíků, čtyři kozy, jalovice a devět ovcí.

Osazenstva včelstev nepočítám. Těch je neúrekom.

Krasohleď!

by Alena 17. června 2012 22:59

Víme to (a snažíme se). Ale přesto neškodí si to tu a tam zopakovat.

Takže krasohleď!

 

Aneb snaž se vidět to krásné. Jasně, nejen ... ale nepřehlížet.

Příliš nehledat a mimoděk to krásné nacházet. Serendipity se tomu říká.

(Jo, a moooc děkujeme ;))

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů