V zapomenutých sadech

by Alena 29. dubna 2012 22:24

Vzplanuly bílým plamenem

nevěsty věkem zkřivené

Každý rok znovu

znovu panny

Znovu ta svatba

jako v Káni

Počátek znamení

co končí temnou barvou třešní


    

    

   

 

 

  

 

Dědeček

by Alena 29. dubna 2012 21:52

  

Kateřinský nos 2012

by Alena 28. dubna 2012 21:48

Dnes v Horních Kateřinkách proběhla soutěž o nejkrásnější nos. Nosů bylo k posouzení dostatek, porota se úkolu zhostila zodpovědně. 

 

Šťastný výherce získal kyblík pomyjí. Pokud jste se z jakéhokoli důvodu nestačili se svým nosem zúčastnit, nezoufejte, další kolo soutěže i další kyblík pomyjí se již chystá. 

 

Resty, starty a restarty

by Alena 27. dubna 2012 22:50

Dnešní ochutnávka letního počasí nás upozornila na přes zimu zapomenutý fakt, že v horkém počasí se nejlépe pracuje od 5-10 ráno (tj. v době, kdy my ještě spíme nebo už nespí děti) a od 7-11 večer (tj. v době, kdy ještě nespí děti nebo my už skoro spíme). Ale dobrý, bylo to moc příjemné, jen jsme se navrch utvrdili, že ležet na dece nás nebaví. 

Jaro nás už dávno předběhlo a nebude to lepší. Snažíme se stíhat alespoň základní výsevy, přesazování a výsadby ... a to nás to hlavní teprve čeká. Nehledě na nutnost přesít část mrkve, chjo. 

Taky jsme se ještě nestačili pochlubit, že jsme v líhni úspěšně upekli 66 vajec. Nikoli úmyslně, samozřejmě (vejce na tvrdo obvykle nevařím 10 dní). Selhal termostat. Nicméně nevzdáváme se. Nový termostat už je v domě, brzy snad v líhni. Možná dojde i na třetí pokus ... ale třeba ne. 

Zaslali jsme slibovaná semínka všude tam, kde jsme dostali poštovní adresu ... snad jsme na nikoho nezapomněli. V opačném případě se ozvěte.

Nahodila jsem 120 ze 180 ok nového pletařského projektu :) ... přála bych si, abych v podobném poměru odpověděla na maily čekající v mém inboxu. Ale co, i první zmije se u domu objevila až několik dní po Jiřím, a to až poté, co ji přinesl kocour. ... A učitelka mateřské školky, která tu dnes byla na včelařské exkurzi, říkala, že viděli cestou užovku. Ale jisti si nebyli. Tak raději nehladit užovky, ani ty na zem spadlé ... 

 

Krásné nadcházející dny!

Kvetoucí otazníky

by Alena 26. dubna 2012 22:26

Tak tyhle jsou od Hradce Královýho, za pětikorunu kousek. Stříhala je paní domácí přímo ze záhonu, krásné vydržely pět dní.

Pozornosti milovníků řezaných květin doporučuji film Tona van Zantvoorta Blooming Business - Kvetoucí obchod (lze stáhnout na Internetu). Vykořisťování, zneužívání, drastické podmínky, jezírka a oblaka pesticidů a jinejch fujtajblů, lidské neštěstí ... a na druhé straně líbivé krasotinky, květiny, které sobě či někomu blízkému koupíte pro potěchu. Nekupujete řezané květiny? A co diamanty? ;) Taky ne moc často? A banány? Myslíte, že u banánů to bude lepší? A co třeba tenisky, co šijou malý děti? Trička barvený bůhví v jakejch sajrajtech? Hm, něco kupujeme všichni. To jen až budeme kupovat něco tady u nás vyráběného a  zdánlivě předraženého (oproti obdobným produktům z Číny či jiných konců světa se zanedbávanými lidskými právy, despektem k životnímu prostředí atp), tak abychom věděli, za co platíme ... mimo jiné taky za to, že ten, kdo to dělal, žije a pracuje v důstojných podmínkách. A za to si, myslím, stojí připlatit. A zkrátka kupovat míň.

A navíc, český tulipán za búra nestál určitě tolik jako růže z Keni, či nějaká tropická, lidskou bídou vykoupená (a tedy jen zdánlivá), kvetoucí krása.

Kateřinské koupaliště

by Alena 25. dubna 2012 22:53

Škandál! V Kateřinském (správněji v Kateřinsko-Radčickém) koupališti se páří ropuchy! Jděte se všichni podívat. A mějte pěkný den.

 

  

Vítr hladí vodě šupiny, a pod hladinou ...

Stěhování

by Alena 19. dubna 2012 23:30

Některé klidně, některé vzdorovitě. Ale všechna do lepšího. 

 

9

by Alena 17. dubna 2012 21:52

mít tak

jak kočka devět životů

a nebo aspoň navíc devět dní

 

znát

devět způsobů jak být Ti blíž

devět Múz

 

mít tak

...

devětsil

 

  

In progress

by Alena 14. dubna 2012 21:49

 

   

O domácím zpracování kůží by měl něco napsat Hynek. Je to totiž učiněná věda. Protože je tu k dispozici jemná kůže  z malého beránka, mám rozpracovaný projekt šití malých botiček pro malé batole. Návodů na šití botek je na internetu spousta (ostatně jako návodů na téměř cokoli), ale věčné vyhledávání a prohlížení návodů vede často k nedostatku času na samotnou akci ... či k paralýze z toho, kolik toho ti kolem vás dokáží. Takže spíš lehká improvizace na téma botičky. Nějak to dopadne, maximálně zjistím, že tudy cesta k doma dělané obuvi nevede :).

 

Ida má už druhou vestičku z merina, nemohla jsem si pomoci, i když je to vesta, kterou má pravděpodobně každé mimino bloggerského světa (návod v aj zde ). Plete se to snadno a rychle, což mi, jakožto pletařskému začátečníku vyhovuje. Mno, možná ještě udělám zelenou ;) ... ale pak se vrhnu do něčeho serióznějšího. Batole je stále v pohybu, vzdávám snahu vestu vyfotit. 

  

Brutnák je krásná rostlina, je značně životaschopný a tak ho máme ve fóliáku přebytek (nepěkně řečeno - zapleveluje). Ale jde sníst! Z mladých listů jde zhotovit jednoduchý salát s okurkovou chutí. Takže príma.

 

Taky tihle krasavci začínají v trávě vystrkovat své stočené lístky. A už je poznat, kteří z nich pokvetou. A protože se malý vemeník snadno ušlápne, či ho koza ukousne, tak do klece s ním, prozatím. Není klecový chov jako klecový chov ... Tak hlavně ať nám orchideje nezmrznou.

 

 

Být a nebít

by Alena 13. dubna 2012 08:36

Když tak po Hynkovi čtu jeho příspěvek Proč děti nebijeme ..., nedá mi to, abych k tomu pár slov nepřidala. 

Pro mě osobně je bití dětí nepřijatelné hlavně z toho důvodu, že pracuje se dvěma odpudivými prostředky, a to s bolestí a strachem.

Mnoho rodičů argumentujících pro možnost fyzických trestů/bití dětí se domnívá, že existují jakési dva druhy bití - bití násilnické, tedy v podstatě zlovolné trýznění a "bití výchovné". Domnívám se, že toto rozlišování ("...děti nemlátím, ale občas vychovávám i pomocí fyzických trestů...") je nebezpečný sebeklam, který zastírá fakt, že i "výchovné bití" je násilím, využívajícím, byť v menší intenzitě a se zdánlivě rozumným odůvodněním, stejné prostředky, tj. bolest a strach. Bití tedy nelze chápat jako přijatelný korektivní/preventivní prostředek, jde o selhání férové komunikace, a jak píše Hynek, je nebezpečným modelem.

Případy, které se v diskuzích o bití často objevují na straně zastánců, jsou většinou ukázkovými příklady nesmyslnosti fyzických trestů.

Často omílané zachraňování dětí skákajících pod kola automobilů je jasným příkladem toho, kdy využít fyzické převahy - tj. dítě mohu např. strhnout, zařvat na něj, nechápu ale význam toho, proč bych mu v takový nebezpečný okamžik měla ještě jednu ubalit. 

Opět často zmiňované dětské násilí na pískovišti či v dětském pokoji, do kterého je třeba rázně zasáhnout, je znovu příkladem, kdy může pomoci fyzická převaha - děti odtrhnu, zavalím, odnesu, izoluji, ale nezapojuji se do jejich vzájemného ubližování se svojí dávkou ubližování. Bití jako prostředek zamezení (dalšího) násilí je contradictio in adjecto, velmi špatný prostředek "boje za mír".

Nezvladatelný výrostek ubližující (i) rodičům, kterého je třeba čas od času "srovnat", je smutným příkladem toho, že chyba se stala už někdy dříve. Násilí nepomohlo a nepomůže.

Když se zamyslíme nad situacemi, kdy máme sklony uhodit, zjistíme, že bití je především ventilací vlastního hněvu, vyjádřením naší bezmoci a obav. Všichni je v sobě máme (hněv, bezmoc, obavy i zkratkovité sklony uhodit), a právě v těch momentech, kdy nejvíce vyvstávají je bití tím nejhorším možným zásahem.

 

Letmo bych se jen dotkla několika útrpných klišé, které se v souvislosti s diskuzí o bití dětí objevují:

"Mě doma také občas bili a vyrostl ze mě dobrý člověk." ... Vás doma také občas bili a I PŘESTO z vás vyrostl dobrý člověk.

"Kdyby mě doma tatínek občas ručně nesrovnal, buhví jak bych skončil. Dnes jsem mu za to vděčný." ... Vzpomínkový optimismus se tomu říká. Zkuste si vzpomenout, jak jste za to tatínka/maminku tenkrát nenáviděli. Jak vás to stejně neodradilo od dalších rebelií, jak vás to od rodičů vzdalovalo. Zeptejte se sami sebe, jestli chcete ve svých dětech (vůči sobě) vzbuzovat podobné pocity. "Ještě mi za to jednou poděkuješ!" nebo "Je to pro tvoje dobro!" ... to už zní jako z úst násilníka recidivisty,nikoli milujícího rodiče. 

"Lhát se nesmí! Když to nejde jinak, je potřeba zasáhnout silou." ... Všichni někdy lžeme (nebo?). Často ze strachu, z nevědomosti, z (více či méně předstíraného) ohledu, někdy z vypočítavosti. Děti to vědí a zažívají. Trestáme-li jejich přestupky bitím, věřím, že se spíš pokusí příště: a) lhát lépe, či b) neříkat nám raději nic. Kvůli bolesti či strachu se těžko naučí ctít pravdu.

"Strom se má ohýbat dokud je mladý." To je rada pro sadaře, v přeneseném významu snad pro ty, kteří se chtějí něčemu učit. Nejde o afirmaci pro rodiče s násilnými sklony. Stejně tak: "Škoda rány, která padne vedle." Považujeme dnes za nepřípustné, když někdo bije své rodiče, staré lidi, manželku. Věřím, že přijde doba,kdy nám bude stále divnější uhodit dítě. 

Vlastně mi přijde více fér, když rodič řekne - nezvládl jsem to, prostě mě vytočil, zatmělo se mi, nevěděl jsem jak dál, tak jsem mu ji natáhl. To je lidské (i když nepříliš humánní ;)), chápu to, ale to neznamená, že s tím souhlasím. Velmi mi ale vadí argumentace, která se tváří, jako kdyby bití dětí bylo výchovným prostředkem, nikoli selháním, byť v emocionálně vypjaté situaci.

P.S.: Nechápu, proč se diskutuje o ne/bití dětí do 4 let. Od 4 let povoleno? Školáci si už občas nějakou zaslouží? Návrat rákosky na obzoru? Aneb přijde/vrátí se doba, kdy učitel tu a tam udělí záhlavec či lupne jednu pravítkem přes ruku? Budou rodiče bít děti, děti rodiče, učitelé děti, děti učitele, rodiče učitele? ...

 

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů