XVII. biobedýnka 2011

by Administrator 28. září 2011 21:28

V poslední letošní bedýnce:

oranžové hokkaido (red kuri)

zelené hokkaido (blue kuri)

zelí

brambory

červená cibule

žlutá cibule

mrkev

petržel kudrnka

Na závěr sezóny podzimní vydatná bedýnka plná zeleniny vhodné i na skladování.

.

by Administrator 26. září 2011 21:49

S holkama na rejdy. Kočárem do místního koloniálu. Já, městské dítě, mám tyhle vesnické prodejny smíšeného zboží nějak spojené s poetikou letních prázdnin a víkendů na chatě. Vzpomínám na síťovky s čerstvými rohlíky a polotučným mlékem v sáčku s modrými písmeny. Ema poskakuje jako kůzle a chvílemi se veze s Idou na našem novém starém korábu silnic. V baboletním slitovném světle je všechno ladnější a úpravnější než jindy. Podzimní červení prokvétající loubinec na okolních plotech, sluncem a padanými jablky voňavý vzduch a na pozdní sena posekané louky. V duchu prosím o více takových dnů. 

Cestou zpátky odpočíváme na místním koupališti. Snad s námi nezůstane to koťátko, kterému jsme daly nejmíň půlku špekáčku.

"Mami, já se koukám do vody, jak se vobtiskuje život!"

Já taky.

Bio nebio

by Administrator 26. září 2011 07:11

Bio nebio, žil byl kdysi jeden muž a žena. Bydleli spolu v chaloupce u lesa a tam si hospodařili. I řekli si, že by bylo hezké, kdyby hospodařili ekologicky. Kontrolovaně ekologicky. Zavolala žena kontrolní organizaci KEZ, ale nepochodila. Naznačil jí hned nepokrytě kdosi od KEZu, že je jejich hospodářství malé, a pro ně tedy finančně nezajímavé (rozumějte, milé děti, kontrolní organizace si účtují podle výměry, kterou kdo obhospodařuje) a rovnou odkázal ženu na organizaci konkurenční. Zavolala tedy trochu překvapená a trochu rozhořčená žena kontrolní organizaci BIOKONT a u ní pochodila.

Před dvěma lety tedy začalo ono hospodářství hospodařit kontrolovaně ekologicky a vstoupilo do tzv. období přechodného. Nastalo velké papírování, aby hospodářství splnilo administrativní podmínky kontrolovaného ekologického zemědělství. Jednou za rok přijel kontrolor, zkontroloval, prohlédl, poradil, popovídal. Vše bylo jak má být. I nastal rok, kdy hospodářství mohlo začít oficiálně používat pro své produkty označení BIO. Ale ouha.

Sešel se hospodář s hospodyní a zamysleli se znovu, co že jim ta organizovanost přináší. I zjistili, že přináší ono papírování a nutnost platit kontrolní organizaci, navíc nově i povinnost být podnikatelem v zemědělství. A muž a žena chtěli hospodařit, nikoli podnikat. Příjmy z organizovanosti nebyly také žádné - vzhledem k tomu, že hospodářství nedostává žádné zemědělské dotace na půdu a nic čemu by certifikace BIO nějak pomohla neprodukuje. A rozhodli se muž se ženou, že kontrolovaně hospodařit přestanou.

I vkrádá se vám jistě, milé děti, otázka, zda to celé k něčemu bylo, a zda to hospodáři nemohli zvážit předem a práci i peníze ušetřit.

Cenná byla zkušenost, že to jde. Papírování je dost, ale je zvladatelné, všichni z kontrolní organizace BIOKONT, se kterými jsme měli tu čest, byli vstřícní a ochotní. Vzhledem k tomu, že jsme původně zvažovali, že bychom měli malou sýrárnu, mělo smysl s přechodným obdobím začít. Náklady na placení kontrolní organizaci by v případě, že by se využívaly dotace či prodávaly nějaké bioprodukty, byly taky snesitelné. Kontrolované ekologické zemědělství je zkrátka součástí zemědělského byznysu, celého kolotoče administrativních nařízení, více či méně smysluplných požadavků a kontrol na jedné straně, dotací na straně druhé. Chce-li někdo do téhle sféry vstoupit se svým plánem jak se zemědělstvím živit, musí se nutně nějak přizpůsobit. Pokud se přizpůsobovat nechce, může to zkusit po vlastní koleji. Nemá smysl pouštět se do debaty, jak je státní zemědělská politika zaměřená na velkozemědělce a nevstřícná vůči malým rodinným farmám. Je tomu tak a týká se to i ekozemědělství. Pro nás pozbylo smyslu se toho nějak účastnit, ale rozumím tomu, proč to někdo dělá. Vlastně by mě moc zajímalo, jestli někdo znáte nějaké hospodáře, kteří by se vyhradně zemědělstvím živili a i s rodinou uživili - tj. něco úspěšně produkovali, k tomu pěstovali či chovali opravdu ekologicky a vůči hospodářským zvířatům ohleduplně, a zároveň nebrali vůbec žádné dotace ani neměli oficiálně certifikaci bio či příslušnost k nějaké profesní organizaci či svazu ... Ne, že bych věřila, že nikdo takový není, ale chtěla bych o nich vědět ... :)

Tak jak je to teď s oním hospodářstvím z našeho příběhu? Ovce, kozy i kráva žerou místní trávu, certifikovaný BIOoves od Šimáčka přes kopec, certifikovaný BIOliz (Biosaxon, Mikrop, Iframix), slepice jsou přes léto z části samoživitelky jinak na doma připravované směsi zrní a sušených místních kopřiv, zahrada a pole se přihnojuje pouze tím, co vyprodukují místní zvířátka, pesticidy ani herbicidy se nepoužívají, BIObedýnky jsou certifikované přes svého pěstitele (Karel Tachecí), králíci žerou většinu roku čerstvě posekanou místní trávu a jinak to, co ovečky (seno, oves), prasátka trávu, seno, zbytky ze zahrady a z domácnosti. Včely lítají po místním kopci a do lesa, antibiotika neznají, zdravé jsou. Dostatečný prostor i péči mají zvířátka všechna ... 

Bio nebio. 

...

by Administrator 24. září 2011 20:51

... a taky

.: drandíme po okolí s tou historickou károu

.: ujídáme naše jablka a švestky

.: nacvičujeme divadlo (!)

.: sklízíme malá, ale o to zdobnější hokkaida

.: vaříme bezinkovou marmeládu

.: už máme taky podzimní věnec (i když zhotovený v běhu s miminem v jedné ruce - aneb v jednoduchosti je krása, díky za inspiraci, M.)

.: přemýšlíme jak naložit se dříny a rakytníkem

.: zkoušíme dělat korále z barevné kukuřice (zatím to vypadá spíš na řetězy na vánoční stromek ;)

.: sbíráme semena pro příští rok

.: vyseli jsme žito (a už klíčí)

.: těšíme se na setkání, která nás čekají

V lese

by Administrator 24. září 2011 20:14

... jsme byli.

Retrojízda

by Administrator 21. září 2011 21:27

Zvonily jsme jako vůz plný vratných láhví, skřípaly jako tramvaj v prudké pravo či levotočivé, ale ta nejmladší z nás přesto tvrdě spala. Vyjely jsme si kočárem, dámská jízda. Pérování ano, brzdy nikoli. Kdo brzdí, ten nejede. Parádní retrojízda. Za zapůjčení putovního modelu světové značky děkujeme L.N.!

XVI. biobedýnka 2011

by Administrator 21. září 2011 21:07

v zítřejší bedýnce:

brambory

špagetová dýně

celer

červená řepa

pastiňák

černý kořen

mrkev

kořenová petržel

červená cibule

petržel kudrnka

Letošní předposlední bedýnku máme připravenou k odběru. Pokud to dobře počítám, tak nám za dnešní večer prošlo rukama více než 600kg zeleniny... Padáme do postele.

Komunitní sklizeň 2011

by Administrator 19. září 2011 14:20

Stejně jako loni jsme se vydali do Mšeckých Žehrovic na komunitní sklizeň kukuřice, brambor a dýní. Ve zkratce - jde o společnou sklizeň, jakousi oslavu hojnosti a sdílení práce, rozhovorů i vzájemného spolubytí. Sklízí se základními (nikoli však primitivními ;) prostředky - tedy za použití lidské a koňské síly.

Sklízela se kukuřice kontinentální odrůdy Malované hory (původ u sveroamerických prérijních Indiánů, semena jste mohli získat napřiklad u nás na semináři o semenaření), brambory chuťově vynikající odrůdy Bionta, vhodné ke skladování, dýně odrůdy Buttercup - jedny z nejlepších a kuchyňsky všestranně využitelných dýní. Loupání kukuřice nabízelo mimořádný smyslový zážitek - jasné a zářivé odstíny barev jednotlivých klasů, zcela za hranicí mé schopnosti popisu slovy. Vážně krása.

 

Pole na začátku sklizně. Nejprve se vybíraly klasy na semena pro příští rok.

Nejhezčí klasy se vázaly do dekorativních řetězů, ostatní byly oloupány, bude z nich tmavá kukuřičná mouka.

Kukuřice Malované hory. Každý klas originál.

Brambory se vyorávaly koněm. Trpělivým a zdobným.

Po Ferdovi přišlo na řadu ruční vybírání.

A sklízelo se a sklízelo ...

Dýně Buttercup.

Společně se jedlo, pracovalo, povídalo, zpívalo u táboráku a povídalo, pracovalo a jedlo ...

 

Děkujeme domácím za skvělé zázemí, všem pak za milou společnost a příležitost být zase chvíli spolu.

DÝNĚ BUTTERCUP A BRAMBORY BIONTA Z TÉTO SKLIZNĚ LZE U NÁS OBJEDNAT

rodina@hruska.cz

Hynek s Idou hlídají pytle ... ;)

Dnes

by Administrator 15. září 2011 21:49

Takovej ten den, kdy se zdánlivě nic neposouvá dopředu. Všechno rozdělané, vyzývavě čekající. Takovej ten den, kdy se neklid snoubí s klidem, spokojenost s rozjitřeností a špetkou melancholie (M.,asi je to nakažlivý!). Tak takovej byl ten dnešní.

My mimo rytmus. Těsně před výbuchem jsme evakuovali dům. Domů jsme se vraceli pozdě, dobře nalazeni, s novými známými a více než dvaceti kily čerstvého, trávou krmeného, místního biohovězího.

Vlastně hezkej den. Holky určitě zas o kousek vyrostly. Pomalu se učím tomu umění nechat občas talíře od oběda na stole.

XV.biobedýnka 2011

by Administrator 14. září 2011 21:51

 (pardon, foceno v noci :)

v zítřejší bedýnce:

brambory

dýně hokkaido

kedluben gigant ... vyzkoušejte kedlubnové zelí!

mrkev

cibule žlutá

řepa červená

ředkev bílá

estragon nebo šalvěj

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů