IV.biobedýnka 2011

by Administrator 30. června 2011 14:57

V dnešní biobedýnce:

kapusta

květák nebo brokolice

svazek mrkve

jarní česnek

brambory

hrášek

petržel kudrnka

bazalka

 

.:

by Administrator 29. června 2011 14:41

 

Seno 2011

by Administrator 29. června 2011 13:59

Seno čekalo na pěkné počasí a nutné vybavení. Svůj kus práce udělala sekačka za traktor a obracečka, vděční jsme byli i za výpomoc s balíkováním od spřáteleného sedláka. Seno se posekalo, uschlo, nabalíkovalo a dostalo ke stodole během tří dnů.

Kromě jiných drobných strastí se největší výzvou ukázalo vyzvedávání balíků nahoru do seníku, ale převažovala radost z toho, že se vše ubírá správným směrem.

  

Sekačka po akci ...vedro při zpočátku ručním obracení ... balík na cestě nahoru do seníku ...

Balíkování.

Motýli

by Hynek 23. června 2011 20:37

Ema a lišaj ... hmmm, svízelovýjQuery15209414077205583453_1343076153330 (Hyles gallii Rott.) ...

Pro ty z vás, kteří by mohli mít pocit, že letos nemotýlujem

                                                                  Přástevník mátový???

  Lišaj svízelový                                                                                                                                             Soumračník xx

                                    Soumračník rezavý či čárečkovaný                        Píďalka úhorová???

                                              Píďalka chjoooo??                                                Skvrnopásník jilmový

                                                                Dlouhozobka svízelová???

Kdepak, sledujeme to, sledujeme ... jen s identifikací a dáváním fotek na blog to nějak pokulhává ... (Budu ráda za jakoukoli pomoc s určováním a korekcemi.)

Po zahrádce už poletují bělásci, neposední okáči, píďalky a soumračníci (to jméno!), housenka kukléřky diviznové ožírá diviznu tam, kde loni a ty nejnápadnější druhy se teprve objeví ... 

Okřídleným a laickému pozorování zdar! :)

Něco ke čtení

by Administrator 23. června 2011 11:31

Letní dny, kdy je hodně práce a zábavy venku, nenabízí příliš času na čtení. Již od zimy mám v počítači přeložený kus knihy do Johna Seymoura Self-sufficient life and how to live it. Tuto knihu bych se nebál označit za bibli samozásobitelského života, je na ní skvělé především to, že se prakticky o každé činnosti něco dozvíte, především základní způsob jak danou věc dělat - a pokud stojíte o další podrobnosti můžete si je najít v jiné, již úžeji specializované literatuře.

Můj překlad je někdy možná krkolomný, ale základní myšlenky jsou snad pochopitelné. Trochu problematické jsou zejména některé pojmy, které přeložené do češtiny zní nezvykle a někdy jsou až mírně zavádějící. Už základní pojem "self-sufficiency" je pro překlad složitý. Přeložil jsem ho zde jako soběstačný, ale jeho anglický význam je širší.

THE SELF-SUFFICIENT LIFE and how to live it

Soběstačný život a jak ho žít

JOHN SEYMOUR

Cesta k soběstačnosti

První otázka, na kterou musíme odpovědět, je: O čem je tato kniha? Co je soběstačnost a proč se jí vůbec zabývat? Soběstačnost není „cestu zpět“ do nějaké idealizované minulosti, kdy lidé s primitivními nástroji bojovali o potravu a upalovali se pro čarodějnictví. Je to cesta vpřed pro nový a lepší způsob života, život, který je zábavnější než úzce specializovaný život práce v kanceláři či továrně, život, který přináší výzvy a směřuje lidský zájem zpět k práci, různorodosti, občasným velkým úspěchům a příležitostným velkým selháním. Soběstačnost znamená přijetí úplné zodpovědnosti za to, co děláme nebo neděláme, a jedna z největších odměn je radost z pochopení každé činnosti, kterou se zabýváme – od setí vlastní pšenice po jedení vlastního chleba, od pěstování potravy pro prasata po krájení šunky.

Soběstačnost neznamená „cestu zpět“ k přijetí nižší životní úrovně. Naopak, je to snaha o vyšší standard, o jídlo, které je čerstvé a ekologicky pěstované, o dobrý život v příjemném prostředí, o zdraví těla a mír mysli, který přichází ze složité a různorodé práce na čerstvém vzduchu, a o uspokojení, které plyne z dobrého zvládnutí složitých a spletitých úkolů.

Další prioritou soběstačného člověka je správný vztah k půdě. Pokud se někdy opravdu stane, že spotřebujeme všechnu, nebo skoro všechnu ropu na této planetě, budeme muset přehodnotit vztah k jedinému opravdovému a existujícímu bohatství, které máme, k půdě samotné. Jednou budeme muset vystačit s tím, co budeme schopni vypěstovat z půdy, bez pomoci ropných produktů. Možná si nebudeme chtít v budoucnu uchovat životní úroveň, která závisí na složitých a drahých strojích a zařízení, ale vždy si budeme chtít uchovat vysoký standard ve věcech, na kterých opravdu záleží – kvalitní jídlo, oblečení, bydlení, štěstí a radost s jinými lidmi. Půda nám toto může umožnit a můžeme toho dosáhnout bez obrovských dávek umělých chemikálií a hnojiv a bez použití drahých strojů.

Ale každý, kdo vlastní kus půdy, by ji měl spravovat moudře, správně a tak intenzivně jak je to jen možné. Takzvaný „soběstačný člověk“ filozofující na své půdě mezi kopřivami a plevelem by měl jít zpět do města. Nedělá nic dobrého a zabírá půdu, kterou by měl obhospodařovat někdo jiný, kdo ji může opravdu využít.

I ostatní formy života by měly profitovat z našeho rozhodnutí. Lidé mají být hospodáři, ne vykořisťovatelé. Tato země není jen pro nás. Zničení všech druhů života, kromě těch, které můžeme zrovna nyní využít, je nemorální a nakonec, dost možná, povede k našemu vlastnímu zániku. Různorodá a promyšlená správa soběstačného hospodářství podporuje velkou rozmanitost života, a každý soběstačný člověk chce na svém hospodářství nechat oblasti divoké přírody, kde mohou divoká zvířata žít nerušeně a v míru.

A je zde také otázka našich vztahů k jiným lidem. Mnoho lidí se stěhuje z měst právě proto, že považují městský život, uprostřed lidí, za příliš osamělý.  Soběstačný člověk, obklopený velkými komerčními farmami, může být také osamělý, ale pokud je někdo podobného smýšlení nablízku, bude nově příchozí rychle donucen ke spolupráci a stane se jednoduše členem přátelské a žijící komunity. Čeká ho společná práce na polích, pomoc s dojením a krmením zvířat při dovolených, sdílení péče o děti, společné budování, sklizeň, a samozřejmě společné oslavy. Tento způsob společenského života se již děje v těch částech Evropy a Severní Ameriky, kde soběstačná hospodářství, nebo komunity existují.

Dobré vztahy s původními obyvateli venkova jsou také důležité. V mém kraji jsou původní vesničané velmi otevřeni novým přistěhovalcům. Mají radost z toho, že vidí, jak zachováváme a používáme staré dovednosti, které znali ze svého mládí, a často jsou rádi, když nám je mohou vysvětlit a pomoci nám. Jsou naměkko, když vidí šunky a špeky visící v mé udírně. Říkají,„ To je pravý špek, lepší než ten, co se dá koupit v obchodě.“ „Moje máma to takhle dělala, když jsem byl malý, tehdy jsme pěstovali všechno jídlo.“, dodávají někdy. „A proč to již neděláte?“, ptám se. „Ale, časy se změnily.“  Možná, ale nyní se mění znovu.

(John Seymour, The Self-Sufficient Life and How To Live It, The Way to Self-Sufficiency, str.16, Dorling Kindersley, 2003)

Tolik tedy ukázka z úvodu knihy Johna Seymoura, velmi doporučuji k přečtení.

III.biobedýnka 2011

by Administrator 23. června 2011 06:20

V dnešní biobedýnce:

červené zelí

květák

svazeček první mrkve

svazek červené řepy

jarní česnek

svazek červené cibule

svazeček naťové petržele kudrnky

meduňka

Mrkev byla sklízena včera po dešti, je tedy lehce od hlíny. Zeleninu jsme přivezli včera večer za bouřky, zelí a řepy byly mokré, snad tašky vydrží.

Pěkný týden a dobrou chuť.

V kuchyni

by Administrator 22. června 2011 14:31

.:Zavařovali jsme třešně a jahody.

.:Zmrazili jsme část sklizené lebedy.

.: Jogurtová jahodová zmrzlina - 250g jahod, 250ml (ovčího) jogurtu, cukr či med dle chuti. (Výsledná zmrzlina je na chuť méně sladká než připravovaná směs.) Pomačkáme vidličkou či rozmixujeme v mixéru (podle toho jak velké chceme ve zmrzlině kousky ovoce.) Do mrazáku vloženo ve formičkách, které lze zakoupit například v Ikea. Zmrzlina z jogurtu či sladké smetany je více "vodová", obsahuje více zmrzlých vodových vloček. Doporučuji experimentovat se směsí tvarohu a smetany ke šlehání případně se zakysanou smetanou.

.:Jahody z naší zahrádky se dostávají na náš stůl ve všech možných podobách. Letos mám poprvé pocit, že je jahod dostatek a je tedy dovoleno se jich přejíst aniž by měl člověk pocit, že potajmu ukrádá něco, co je hlavně pro děti :). Plánujeme rozšíření jahodiště do sadu.

O jahodové polévce jsem psala už loni, na obrázku klasické tvarohové knedlíky, tentokrát plněné. 250g měkkého tvarohu, špetka soli, 1vejce, cca 250g hrubé mouky, patlámo,  patlámo. Uděláme kuličky a ovoce dáme nahoru čerstvé či lehce povařené, případně knedlíky plníme. Hop do vroucí vody, až vyplavou ještě chviličku povaříme. Navrch co srdce ráčí - tvaroh, máslo, zakysanou smetanu ...

.:Přehlídku možná nepříliš zdravého jídla nelze než doplnit dalším domácím experimentem - doma nakládaným camembertem a domácími utopenci :)) Sýr jsem rozkrojila, okořenila (špetka soli, sl. paprika, barevný pepř, nakrájená cibulka), dala do co nejmenší láhve (abych ušetřila olej) a zalila kvalitním slunečnicovým olejem. Špekáčky šly do octového nálevu spolu s novým kořením, bobkovým listem, solí, pepřem, cibulí. Feferonku jsem bohužel neměla čerstvou (a naše sušené jsou tak ohnivé, že by výsledek nikdo nepozřel), jinak by tam přišla taky. Sýr by měl být hotový za pár dní, trochu jsme to ale prošvihli a tak byl sice chutný, ale značně přezrálý. Konzumace však bez nejmenších následků na zdraví :).Utopenci by měli být naložení o chvíli déle, vyzkoušíme asi zítra. Vše jsem dělala v malých množstvích (2 sýry, 5 špekáčků), abych vyzkoušela jak to chutná a nenutila rodinu konzumovat tyhle pikantnosti po dlouhé dny ...

.:A ještě zmínka o lebedovém závinu. Do klasického listového těsta navrstvíme listy lebedy zahradní, vařené brambory (ze včerejší večeře) nakrájené na kostičky, kostičky (ovčího) sýra, navrch znovu listy lebedy. Průběžně kořeníme dle chuti (sůl, pepř, bylinky, muškátový oříšek, něco pikantního ...). Zabalíme, upečeme. Lebedu lze samozřejmě nahradit listovým špenátem. 

Minulý týden ... a co se chystá

by Administrator 22. června 2011 11:49

.:Pokračovali jsme v dokončovacích pracích na fóliovníku.

.:Z dosud společné pastvy byli odděleni berani.

.:V místním tradičním Běhu na Dračí kámen se náš statečný rodinný zástupce již podruhé doběhl bramborový. Více info o běhu zde.

.:Byli jsme na návštěvě v M.Ž., kosilo se a zpracovávaly se načesané třešně. Na obrázku mechanický odpeckovávač třešní - to je jiná paráda než ten náš domácí ruční na jednu třešeň :).

.:Rozšiřovala se včelstva a dělaly se rámky. Kromě stanoviště na obrázku (ano, ty prostřední úly potřebují vyrovnat ;), jsme založili další stanoviště dole v sadu.

.:Tyhle dvě potvůrky už se ani pořádně nevejdou na jeden snímek ... nehledě na to, že se tak vrtí, že nelze zaostřit :)

.:Dnes se bude chystat třetí biobedýnka.

.:Pracovalo se na zahrádce. Vůbec se nedivím, že se silnějším lidem nejlépe pleje v leže. Taky bych si k tomu nejraději lehla ... pokud bych tedy ještě vstala. Dole moje břicho. To se také chystá :).

Přejeme pěkné dny!

II.bedýnka 2011

by Administrator 15. června 2011 22:25

V dnešní biobedýnce:

zelí

květák nebo brokolice

svazek červené řepy

petržel kudrnka

červená cibule

jarní česnek

saturejka nebo estragon

třešně (polochrupky "uherky")

pro zpestření/zajímavost sazenice viržinského tabáku (v několika bedýnkách nahrazena šalvějí)

Pro velký počet připravovaných bedýnek není možné zaručit stejný obsah ve všech bedýnkách.

Karel Tachecí tentokrát dodal i sazenice tabáku viržinského (Nicotiana tabacum). Pokud stojíte o experimentování je potřeba sazenici co nejdříve přesadit do větší nádoby. Některé sazenice jsou poškozeny okusem od slimáků, kteří patří mezi největší škůdce mladých tabákových rostlin, sazeničky by to ale měly ustát. Tabák viržinský dekorativně kvete, výluh lze použít na postřik rostlin proti mšicím, či ho lze i doma poměrně úspěšně pěstovat za účelem výroby vlastního kuřiva. Nelegální to není, nicméně je potřeba zdůraznit, že kouření je zdraví škodlivé a nijak tento způsob využití nepodporujeme. Článek s detaily týkajícími se pěstování tabáku v bytě či na zahradě najdete zde. Pozor, rostlina je jedovatá, chraňte děti a domácí zvířata.

Jahodová marmeláda - recept

by Administrator 13. června 2011 10:20

Zdroj: cuketka.cz

Následující recept vám dá ve výsledku něco mezi džemem a marmeládou. Bude rosolovitý, s kousky ovoce, ale i s protlakem. Finta spočívá v tom, že se zahušťuje jen samotná jahodová šťáva. Pevná dužina se jen prohřeje nakonec. Postup je rychlý a doma ho zvládnete v čase okolo 45 minut i s přípravou.

Suroviny:

  • 0,5 kg jahod (můžou být i méně zralé)
  • 0,4 kg cukru (krupice, krystal)
  • citronová šťáva (viz recept, možno kyselinu citronovou)

Vybavení:

  • mixér (tyčový i obyč)
  • sítko (nebo jemnější cedník)
  • čisté zavařovací sklenice a víčka

Postup:

Omyjte jahody a zbavte je zelených lístečků a stopek. Dejte je do mísy a zasypte je polovinou cukru. Ihned zaútočte na jahody tyčovým mixerem a rozfašírkujte je tak, aby vám ve směsi zůstaly větší kousky jahod. Bude to vypadat jako jahodová omáčka, ze které se občas vynoří zdemolovaná půlka jahody.

Celou směs sceďte přes cedník do kastrolu nebo do pánve. Čím větší plocha, tím lépe. Dužinu a části jahod zatím uschovejte. Šťávu v kastrolu začněte vařit na středním plameni, cca po pěti minutách přidejte zbytek cukru. Rozmíchejte a vařte asi dalších deset minut (dohromady tedy 15 minut). Občas seberte z povrchu pěnu.

Mezitím si do připravených čistých sklenic nalijte vařící vodu. Víčka můžete potřít alkoholem a nechat oschnout do sucha. Vařící marmeládu budeme plnit do nahřátých sklenic. Nesmí uniknout ani Celziuš.

Směs v kastrolu se vám za tu čtvrthodinku zkoncentruje, rozbublá a příjemně rozvoní. Pokud máte teploměr, který měří přes stovku, poznáte ideální finální konzistenci podle toho, že teplota překročí 105 °C. Pokud ho nemáte, kápněte kapku směsi na studený talířek. Když ztuhne, krabatí se a jde skoro posouvat, máte vyhráno. Můžete taky vycházet z toho, že se vám objem zredukuje asi o polovinu.

Ve finální fázi přidejte do kastrolku zbytek jahod a vařte dohromady už jen pět minut. Chvíli před ukončením varu okyselte citrónovu šťávou nebo kyselinou citronovou. Tady postupuji vždy podle chuti. Kyselost marmeládu krásně rozjasní! ;)

Teď už jen plnění. Není složité, ale dávejte si u něho pozor na vařící hmotu. Podmínkou je vždy nahřátá sklenice, čistý okraj a suché víčko. Ještě vařící marmeládu plňte asi půl centimetru pod okraj a ihned uzavřete víčkem (na fest). Okraj sklenice musí být čistý, takže pokud vám na něj směs při plnění kápla, otřete jej. Po utažení víčka sklenici otočte, položte na víčko a nechte vychladnout. Vychladněte také, máte hotovo! ;)

Pokud jste pracovali s vařící směsí, nahřátou sklenicí a ihned jste zašoupli víčko – mělo by být vše uvnitř sterilní a v pořádku. Až vám marmeláda vychladne, víčko by taky mělo být vpouklé. Jestli není, netěsní vám uzávěr a marmeláda se vám může zkazit.

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů