
O víkendu proběhl seminář o semenaření a komunitním životě. Hlavním zaměřením byla semena, s důrazem na odolné či raritní odrůdy kukuřice, fazolí a dýní, ale došlo i na mnohé další druhy zeleniny.
V pátek se sjel rozšířený organizační tým a užili jsme si příjemný večer a dobrou večeři.

V sobotu dorazili všichni ostatní a pomalu jsme se dostali k věci - na pořadu dne byla především kukuřice (Mandanská), společná selekce semen a jejich distribuce zájemcům, hlavním tématem byly "tři sestry", tedy společné pěstování kukuřice, dýní a fazolí. Večer se diskutovalo o zemědělství a komunitách, Klosterzimmernští se podělili o své zkušenosti se zemědělstvím, pěstováním špaldy, dýní a skleníkové zeleniny na výměře cca 20ha. Povídalo se o životě v komunitě, o spolupracujícím sousedství a dalších formách pospolitosti.




Kdo vydržel do neděle, jako že nás byla většina, dočkal se záplavy semen, přes kukuřici Malované hory a Dvojitý standard, dýně (Buttercup var. Burges, Judy ...) odolné druhy melounů cukrových i vodních (Sugar Baby, Sweet Siberian, Bozeman...), odolné druhy hrachu dřeňového i cukrového (Alaska, Green Arrow, Oregon ...), fazolí (Yellow Wax Pod Beans, Diana ...) méně obvyklé luštěniny - mrazuodolnou odrůdu bobu (Michoacan), jedlý hrachor (Blond Grass Pea), cizrnu, odolná rajčata venkovní i raritní skleníková, až po merlík vonný (Epazote), mexický fenykl hlíznatý vytrvalý, proso, okrasné květiny a u Heulerů nastřádaná semena běžnější zeleniny k volnému rozebrání ...

Také se výborně jedlo, děkujeme všem za dovezené dobroty ke společnému pohoštění! Za skvělou péči o hosty a pomoc v domácnosti zaslouží velké díky Yerushah, Andrea, Lebana a Alenka, za pomoc okolo domu pak Matyáš, Amac a Shoresh.
Díky všem, kteří jste se zúčastnili, nezapomeňte se ozvat jak vám to roste, zůstaňte v kontaktu, sbírejte semena a pěstitelské zkušenosti, o které se můžeme podělit už příští rok tentokrát třeba na vašem hospodářství!
Ráda bych na konec uvedla ještě pár odkazů na zajímavé webové stránky či projekty některých ze zúčastněných:
*Na stránkách www.wwoof.cz najdete informace o ekologických farmách a dobrovolnících majících zájem o spolupráci a výměnu zkušeností.
*Na stránkách www.areaviva.cz se dozvíte víc o aktivitách sdružení pro ekologii a zemědělství.
*Na stránkách www.biostatek.cz najdete víc o Vojtovi a Lence z Valče, z Ekofarmy Sluníčko tu byl Zbyňek a Veronika, na www.skalka22.cz najdete něco o aktivitách centra, kurzech a seminářích.
*Upozornit bych chtěla také na stránky Jaroslava Svobody www.ekozahrady.com, www.rodovystatek.cz a www.prirodnidomy.cz, na kurzy, které Jaroslav organizuje, a na jeho knihu Ekozahrady Ekozahrady, kterou loni vydalo nakladatelství Smart Press.
*Podívejte se také na Anniny stránky ekofarmy Klokočí, kde pěstují zeleninu pro biobedýnky pro liberecký kraj a na www.klokoci.cz půjčují lodě pro plavbu na Jizeře; či na Lenčiny stránky centra pro rodinu M.E.D.
*Na www.jedlyprales.cz najdete Kamilovy stránky o navrhování ekozahrad, na www.arte-sania.cz najdete stránky Jana a Anety, kteří nově zakotvili v Jindřichovicích, na stránkách hospodářství Hodonice najdete více o nabídce zeleniny a aktivitách Martiny F.
Pokud jsem na někoho zapomněla a chcete, aby se kontakt na vás tady objevil, dejte vědět!
ZA VĚTŠINU FOTEK DĚKUJI MARTINĚ!!! Pokud jste někdo fotil a chcete se o fotky podělit, napište mailem, budeme rádi.