Strakapoud velký

by Administrator 24. listopadu 2010 19:41

Pestrý návštěvník naší lojové koule. Nádhera.

Česnek do sněhu, pórek do sklepa, cider do lahví

by Administrator 24. listopadu 2010 18:39

Česnek má jít do země těsně před zamrznutím. Zamrznuto ještě není, ale všude leží vrstva sněhu a podle předpovědi žádná jistota oteplení. Nutno tedy sázet česněk do sněhu. Krásná práce dokud nezačnou mrznout prsty a do je docela brzo. Ale je zasazeno, celkem 120 česneků.

Pórek má zase opačný problém, už by měl být v mrazáku nebo ve sklepě, ale část se stále krčí na záhonu pod sněhem. Oproti sázení česněku je sklizeň pórku paráda, zase ale sklizením není hotovo, ještě nás čeká zpracování.

Jablečný cider se dostal přes fázi bouřlivého kvašení, tak jsem se rozhodl ho stočit do lahví a uložit do sklepa. Litr, co jsme nechali na ochutnávku, už je skoro pryč, příští rok budeme muset tímto způsobem uchovat více než jen 12 litrů moštu :-)

Už se těším až se podaří vyřídit všechny tyto drobné zbylé podzimní práce a budem se moci vrhnout na zimní lenošení. I když letos už si Ema oblíbila sníh více než loni, takže už máme postaveno pár sněhuláků ...

.

by Administrator 23. listopadu 2010 11:13

                                                                           

Zase padá sníh na nezaklizené hračky na pískovišti. Pocity smíšené. Máme radost, a trochu nás to netěší. Jsme nebo nejsme připraveni? Kolik se toho stihlo a nestihlo? Vítr vločky točí, nadnáší, rozfoukává. Tancují ve vírech a když vítr ustane, padají najednou mnohem rychleji přímo k zemi.  V domě je teplo a z okna je to krásný pohled. Ema mi nosí imaginární maliny. Je potřeba sáhnout někam hluboko pro zbytky energie a do něčeho se pustit.

Brokolicová polévka z poslední brokolice, pirohy s domácím červeným zelím. Adventní věnce. Hynek zadělává okna na stodole, ovce jsou vevnitř a nahlas chroupou seno.

Příprava na sníh

by Administrator 21. listopadu 2010 18:55

Tento víkend u nás probíhaly horečné přípravy na příchod prvního sněhu.

Přestěhovali jsme s pomocí Martina, Ládi a Libora králíkárnu do stodoly, ale znovu je asi na příslib lehké práce nenalákám :-)

Dodělali jsme ovčí výběh na svahu za domem a připravili ovcím jejich část stodoly. V nědělní podvečer jsme ovce zahnali z pastvy za hřbitovem domů. Cesta do kopce byla o poznání těžší než cesta dolů, je to vždy trochu o strach, aby nějaká z plašších ovcí nezpanikařila a potom za ní neběželo celé stádo někam do lesa.

Včera jsme sklidili poslední úrodu brokolice, po první sklizni velkých brokolic v létě všechny kytky ještě znovu obrostly a udělaly několik menších brokolic. Co jsme nesnědli my, šlo králíkům.

Připravili jsme ráno s Emou česnek na zasazení, podle rady se má zasadit až den před zamrznutím, tak to bude asi v úterý. Pozdní zasazení by ho mělo ochránit před napadnutím fusariem.

Dopoledne jsem přivezl jednu fůru dřeva z lesa, jsou to spíš drobnější břízy, alespoň se to nebude muset štípat. Skoro už si nedovedu představit práci v lese bez traktoru, takto si porazím strom, odvětvím, vytáhnu na cestu k vozíku a tam rozřežu na metry. Ušetří to spoustu běhání s metrovými poleny lesem.

Na seznamu prací před sněhem zbývá už jen kurník pro slepice v nové stodole, tak to bychom mohli zvládnout v úterý.

Nourishing Traditions - jiny nazor na jidlo

by Administrator 20. listopadu 2010 12:07

Pravě se prokousavam zajimavou kuchařkou/knihou o jidle Nourishing Traditions od Sarah Fallon.

Zimní dekorace

by Administrator 20. listopadu 2010 10:19

                                                                     

Čas nečeká, čas kvapí a tak by bylo dobré začít s nějakými zimními dekoracemi. Zalíbil se mi nápad na využití starých kalíšků od čajových svíček, těch máme doma dost v nádobě na recyklaci hliníku a jiných kovů. Pak stačí nůžky, tupá tlustší jehla  a trocha trpělivosti. Hvězdičky se dají nalepit do přání, pověsit tak, aby o sebe zvonily ... Hezký nápad je také jako alternativu adventního kalendáře každý den zavěšovat jednu další někam viditelně na pomyslná nebesa ... Nasbírané zbytečky parafínu z vyhořelých svíček se dají využít při výrobě nové svíčky. Hodně zábavy a pěkný den!

                                       

Výroba cideru

by Administrator 20. listopadu 2010 08:17

Kromě jiných způsobů uchování jablečného moštu (mražení, zavařování) zkoušíme i výrobu mírně alkoholického cideru, tedy jakéhosi jablečného vína či burčáku.

Názory na výrobu se různí, Seymour ve své knize doporučuje nechat pár dní kvasit v otevřené nádobě, pak přidat nějaké kulturní kvasinky a nechat týden či čtrnáct dní kvasit v demižonu s kvasnou zátkou a poté nalahvovat. Kvašení by mělo probíhat při docela nízkých teplotách, ideálně 16-20 stupňů.

Právě jsme ve fázi kvašení v demižonu, v kuchyni nám pravidelně bublá kvasná zátka.

Jak se při nákupu kvasinek a kvasné zátky ukázalo, jediná tradiční drogerie je drogerie TETA, kde měli oboje a narozdíl od jiných se netvářili, že jsem spadl z Marsu :-)

.

by Administrator 9. listopadu 2010 14:49

                                                               

Ráno se zima připomněla, že bysme ji měli začít brát vážně. Pověsili jsme lojovou kouli pro ptáky. Odpoledne vysvitlo slunce a zahnalo první ležící sníh. Uklízeli jsme na staveništi, Hynek dodělával střechu, je z ní krásný výhled. 

                        

Podruhé jsme ošetřili včely, byli jsme u ovcí, vypadají spokojeně.

                                                                        

Stodola působí monumentálně, je to ale spíš tím, že na ni ještě nejsme zvyklí, než jejími rozměry :). Až se nahodí a patro na seno se zadřeví, bude nám už připadat, že tu stávala vždycky.

                              

Panenky z kukuřičného šustí

by Administrator 8. listopadu 2010 12:58

                                                                           

O víkendu pršelo, mužská část osazenstva chalupy na to nedbala a usilovně dostavovala stodolu. Odvedli kus práce. Ženy s dětmi se hřály u kamen a pečovaly o domácnost. Na řadu konečně přišlo i krásně barevné kukuřičné šustí, které se tu povalovalo a čekalo na využití. Šustí je před prací potřeba namočit, aby bylo ohebnější a nelámalo se. Fialové šustí vydatně pouštělo barvu, takže jsme všechny měly ruce jako od červené řepy. Umotaly jsme panenky, panáky a "psa". Potřeba bylo jen šustí, provázek a nůžky. Provázkem jsme svazovaly šustí, udělaly jsme z něj postavičkám vlasy. Výroba byla jednoduchá, pěkný nápad pro tvořivou dílnu s menšími dětmi. Hračky jsou hezké a mají úspěch, hrajeme s nimi divadlo nebo s nimi Ema něco vymýšlí. J.,H.,D., díky za návštěvu, společnost a pomoc. Příští rok snad budeme mít barevného šustí více, určitě by šly vyrábět i různé další figurky, dekorace či vánoční ozdoby. Docela mě to povzbudilo k pokusům vyrábět něco i ze slámy, které máme habaděj.

                              

Moštovalo se, kromě moštu jsme udali také vejce a králíky, období podzimní hojnosti tím ale nejspíš končí.

                                                            

... a tohle je klasika českých hospod a restaurací ... smažák! ... tentokrát však z domácího ovčího sýra ... Taky jsme z několika kazících se dýní udělali "dýňovku", verze "natural" a "kari", až se jednou nebude chtít složitě vyvářet, tak se bude hodit.

                                                                        

Minulý týden

by Administrator 4. listopadu 2010 21:50

stavba stodoly * další výlet na Dračák * "úlova" ovcí :) * sbírání jablek * hořické trubičky! * moštování * vydlabávání dýně * Colcannon * návštěva v M.Ž. - nové stromky! * babka z jablka * uskladnění pórků * zatloukání hřebíků :) * beran se stádem * stavba ovčího plotu * ukradený zdroj k ohradníku :(   * bramboráky s červenou řepou * krásné podzimní dny *

 

                              

                              

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů