Den Pod Dračím kamenem II./Léto 2010

by Administrator 30. června 2010 10:33

V sobotu u nás proběhla druhá letošní akce pro děti i dospělé. Počasí nám tentokrát přálo, na příchozí čekala procházka po farmě a okolí, kolem sedmi stanovišť s různými (více či méně soutěžními) úkoly. Ke shlédnutí byly 4+1 naučné cedule s informacemi o ekologickém hospodaření, chráněných druzích, invazních rostlinách, kompostování etc. K tomu všemu informační letáčky o všem možném k tématu, knížky od Baobabu, zvířata a tvořivá dílnička ...

Protože jsme byli zaneprázdněni s organizováním, pobíháním a povídáním, nemáme příliš fotografií, pokud jste někdo něco vyfotil, sem s tím! :)

Děkujeme všem, kteří přišli a těšíme se na příště!

Česnek

by Administrator 30. června 2010 10:13

                                                                  

Dnes jsme sklidili všechen česnek. Po dvou letech neúspěšných pokusů konečně česnek, který stojí za to. Příště nesmíme zaspat s výsadbou, možná část sadby nakoupíme u pěstitele Ing. Kozáka, což jsme loni nestihli.

Doplnění blogu

by Administrator 30. června 2010 10:07

Nějak to tu na chvíli usnulo, především proto, že bylo co (jiného) dělat. Takže budeme postupně doplňovat...

Biobedýnka II.

by Administrator 23. června 2010 22:47

Druhá biobedýnka je hotová.

                                                                  

Obsahuje:

2 svazky mrkve

1 svazek žluté cibule

1 svazek červené cibule

1 mladý česnek

1 svazeček červených ředkví

1 svazeček petržele kudrnky

1 květák nebo 1 jarní bílé zelí

1 ledový salát nebo 1 kedluben

1/2kg jahod

1/2kg třešní

Na 4 z vás nevyšla červená ředkev, je nahrazena dalším svazkem cibule nebo svazečkem mladého česneku. V jedné biobedýnce chybí salát/kedluben a je nahrazen druhým květákem. Trochu loterie, ale zkrátka ne vždy se urodí všeho plný počet :). Děkujeme za pochopení.

Kropenky

by Administrator 20. června 2010 21:28

                                                            

Naši drůbeží puberťáci se celý den rozkošnicky povalují na hromádce hnoje. Mají se k světu, teď jen aby začaly slepičky brzy snášet :).

Jedna z loňských slepic se uráčila kvokat (sedět na vejcích), způsobila tím pozdvižení, protože ostatním slepicím obsadila kukaň. Vznikla nefalšovaná panika a situace připomínala frontu čekající na toaletu v přestávce dlouhého divadelního představení. Postavili jsme tedy dvě nové kukaně a kvokající kropenku ohradili, aby měla klid. Pravděpodobnost, že sedí na oplozených vejcích je sice malá (kohouti jsou ještě mladí), ale slepice by stejně nesnášela a dělala neplechy, tak ať se vykvoká, třeba budeme příjemně překvapeni vlastními kuřátky.

V skrytu

by Administrator 20. června 2010 21:10

                                                                 

Údajně poměrně vzácně se vyskytující skvrnopásník jilmový (Abraxas sylvatus Scop.), se nechal spatřit (a vyfotit) i u nás. Slušelo mu to, máme radost. Seznam zdejších motýlů zde.

Na zahrádce

by Administrator 20. června 2010 21:03

Po loňské zkušenosti s vlhkým létem a jeho dopady na pěstování rajčat, jsme se letos rozhodli postavit pro rajčata přístřešek. Taky pomalu osazujeme bedny kolem domu, jsme značně pozadu se sklizní a sušením bylinek a netrpělivě čekáme na první zralé jahody ...

Víkend byl příjemný (F., E. díky za společnost a pomoc!), podařil se i kateřinský Běh na Dračí kámen.

 

Kosmatice

by Administrator 20. června 2010 20:47

                                                                           

Konečně kvetou bezy i u nás.

Bezy dle pověstí stráží dům i zahradu, jsou ochránci místa i okolních rostlin a zasluhují tedy úctu. Jsme rádi, že tady rostou a navíc jsou skvělé ve sklenici i na talíři. V nejbližších dnech uděláme zásobu bezového sirupu, nasušíme květy na zimní čaj a vyzkoušíme i čerstvou bezovou limonádu. K tomu všemu se budeme těšit i na pozdněletní bezinky. 

Květy jsou výborné i smažené, v klasickém trojobale nebo v těstíčku jako na palačinky, tradičně se dělaly kosmatice s cukrem a skořicí, to ochutnáme třeba hned zítra :) ...

Kdo dosud vůbec nezkusil, ať neváhá.

                                                                

Polévka z bílého chřestu ... a bělopásek topolový

by Administrator 17. června 2010 12:47

                                                                             

Hynek někde sehnal český chřest, v biobedýnce jsou jarní cibulky, takže hurá do polévky.

Bílou jarní cibulku nakrájet i s natí, osmahnout lehce na másle, zalít vývarem (zeleninový, kuřecí ... popř. voda a polévkové koření/bujon), když se voda vaří vložit nakrájený chřest (špičky chřestu přidávám později, jsou křehčí a je škoda vařit je příliš dlouho). Vařit až je chřest měkký (cca 15-20min), vylovit špičky chřestu a nechat stranou, zbytek rozmixovat, osolit, opepřit, zjemnit smetanou, vrátit špičky chřestu do polévky, podávat. Navrch třeba pažitku a nebo cibulovou nať najemno ...

Další (červenou) cibulku jsme nasekali do omelety ... ostatní se chystám přidat do salátu ...

Venku je navzdory předpovědím krásně. Skvělé :).

Viděli jsme krásného velkého motýla, samečka bělopáska topolového (Limenitis populi L.)! Loni jsme si ho tu nevšimli, takže o to větší radost z nově spatřeného druhu.

První biobedýnka

by Administrator 16. června 2010 22:47

                                                                  

Tak už je to tady, první biobedýnka je na světě. Díky nepřízni počasí si budeme muset letos na záplavu zeleniny a ovoce trochu počkat, takže začínáme skromně a zeleně.

V bedýnce je:

svazek červené cibulky s natí

svazek bílé cibulky s natí

mladý česnek s natí

snítka naťového celeru

hlávka jarní kapusty

sušená jablka

láhev moravského biovína

Spotřebovat bedýnku nebude tentokrát žádný problém, už se těším na pokusy s kapustou. Týden uplyne co nevidět a pokud nám sluníčko popřeje, bude příští bedýnka zas o něco pestřejší.

 

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů